Başarısız olanlar istifa etmeyi, çekip gitmeyi bilmelidir.
Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 330 bin nüfuslu İzlanda’nın güçlü rakibi İngiltere’yi 2-1 yenerek elemesi herhalde bu şampiyonanın en büyük sürprizi olarak tarihe geçecek.

Maçı televizyonda heyecanla izledim. İzlandalı futbolcuların her biri adeta cengaver gibi savaştı.
İşin ilginç tarafı İzlandalı teknik adam ve futbolcular bizim milli takımdakiler gibi milyonlarca Euro kazanmıyor, kendi mesleklerini sürdürürken bir yandan da futbol oynuyordu. Maçı anlatan TRT spikerinin söylediğine göre teknik direktörleri diş hekimiydi. Hastalarını muayene ve tedavi ettikten sonra takımı çalıştırmaya gidiyordu.
Yine TRT spikerinin verdiği bilgiye göre, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı izlemek için ülke nüfusunun yüzde 8’ini oluşturan yaklaşık 26 bin kişi Fransa’ya gitmişti ve burada tribünleri tıklım tıklım doldurarak takımlarını coşkuyla destekliyordu.
++
Fatih Terim başta olmak üzere Türk Milli Takımı’nın İzlanda’dan alacağı önemli dersler var.
Futbol kibirle, egoyla, karizmayla oynanmıyor, akılla, bilinçle, milli ruhla, hırsla oynanıyor.
Gazetelerin magazin ve asayiş sayfalarına bakıp “yeni aşklara yelken açanlar” ile karısını dövenler arasından Milli Takım seçilmez, sahaya iyi niyetle mücadele edeceklerle çıkılır.
Milli Takım formasını giymek bir futbolcuya verilebilecek en büyük primdir, onurdur. Onlara bir de sahada kaldıkları süreler hesaplanarak yüzbinlerce Euro prim ödemek vahim hatadır.
“Değişim”, “dönüşüm”, “yeni bir anlayış”, “devrim” laflarıyla Milli Takım’ın aldığı sonuçlar ve yarattığı hayal kırıklığı unutulamaz. Başarısız olanlar istifa etmeyi, çekip gitmeyi bilmelidir.