Türkiye için herkesin umitsiz olduğunu tahmin ediyorum. İnanın ülke cayır, cayır yanıyor, ayrı telden çalıyoruz, ülke kaosa gidiyor ayrı telden çalıyoruz. Ülkede öğrenciler, kız, erkek tecavüze uğradığına yönelik iddialar var. Ülke yine ikiye bölünmüş.

Bir taraf iktidar yanlıları, diğer muhalefet. Sadece siyasi bir bölünmemi yok toplumsal bölünme. Peki buna kim .çanak tutuyor. Toplumun, kulağı, gözü, sesi olması ve tarafsız olması gereken medya. Bu ne biçim bir etik. İnanın insanın tüyleri ürperiyor. Bir sağduyu yok. İsveç’ten izlediği kadarıyla bir iddia var. Bu konuda sorumlu bir bakan, kadın ya da erkek olması önemli bir açıklama yapıyor. Aslında büyük bir skandala zemin hazırlayan bir açıklama. Bunun üzerine Anamuhalefet Partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklaması hepsini örtüyor ve fatura Kılıçdaroğluna yıkılıyor. Peki ne oldu bu tecavüze uğradığı iddia edilen çocukların mağduriyeti, suçluluları. Bir kere o Vakıf ya da derneğe sahip çıkan bir Bakan açıklaması olayı zaten örtbas edici nitelikte. Bir de üzerine Kemal Kılıçdaroğlu fırtınası estirince, olay beraat etmiş gibi oldu. İnsanlar, adı bu çirkin, aşağlık olayla eşleşen Ensar Vakfı, hiç konuşulmaz oldu. Bu vakfı kin destekliyorsa, hükümet mi? kimlerde onlara tartışma dışında kaldı. Hangi iktidar yanlısı tv kanalı ya da medyaya bakarsanız, bakın Kılıçdaroğlu’ya fatura çıkarılıyor. Aynı zamanda anti CHP propağandası yapılıyor.
BÖYLE NE BİRLİK NE BERABERLİK SAĞLANIR
Böyle yozlaşmış, böyle taraf olmuş bir Türkiye’nin ileride ne olursa olsun, bir araya gelmesi bence imkansız. Türkiye’de yaşamadığım için bu açıdan çok kendimi mutlu hissediyorum.
Ancak çokta üzülüyorum. Birgün dönerim diye hayallerim olan anavatanım Türkiye gittikçe daha kötüleşiyor. Eski Türkiye özlemi bende ve yurtdışında oturan herkesde artıyor. Sanıyorum, bu manzaraya bakan Türkiye’de oturan vatandaşlarımda büyük bir caresiz ve umutsuzluğa kapılıyordur.
BAKAN’ IN KADIN OLMASI BİRŞEY İFADE ETMEZ
Kemal Kılıçdaroğlu’nun sarf ettiği sözlerin, termolojik olarak tam net ne ifade ettiği sorgulanıyor. Her kafadan bir çatlak ses çıkıyor. İktidar yanlısı havuz medyası olarak vurgulanan medyada olaya cinsellik boyutundan bakılıyor. Yani karalama için elde edilmiş bir malzeme. Düşmanını yok etmek için eline düşmüş bir koz gibi. Vuruyorlar da vuruyorlar. Ancak aynı orantılı olarak asıl olayın üzerinde duran yok.
İşte burada kamuoyu vicdanına sesleniyorum. Ülkede çok aşağlık bir insanlık ayıbı varken, onu tartışmak yerine mağdur ve acıtasyon polemeğine girerek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sarf ettiği sözleri, ’’Bir kadın, hem de çocuğu olan bir kadın’’ söylemi ile linç etmek bence, ülkeye yapılan bir ahlaksızlıkdan başka birşey değildir. Siyasi linci sizi, bu iddia edilen şerefsizlikten kurtaracaksa ve içiniz rahat edecekse, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ya da CHP’yi siyasi yelpazeden silsen ne yazar. Bu alnındaki kara lekeyi temizlemeden. Bence Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, adı karışan Ensar Vakfı’na bir kere yaşanmış münferit bir olay, biz o kuruluşu biliyoruz, açıklaması aslında bir skandaldır.
Bakan olayın soruşturma aşamasında olan bu kuruluşa toplum önünde aklama gayretinı aslında soruşturmak gerekirdi. Çünkü bir Bakan konumundaki kişi burada görevini kötüye kullanma suçu işlemiştir. Demesi gereken, olayı değişik boyutları ile inceleme alıyoruz. Hukuk karşısında bunun bedelini ödeyecekler. Ensar Vakfı aklanana kadar da faaliyetlerini askıya alıyoruz demesi bence daha etik ve yakışan olurdu. Bugünkü gerginlikler de yaşanmaz. Kimse bundan siyasi rant çıkarmaya kalkmadığı gibi ülke de toplumsal böyle bir konuda yara almaz ve ikiye bölünmezdi.