Kiev – Sekiz yıl boyunca Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüttükten sonra ağustos ayında görevi sona eren eski büyükelçi ,Türkiye’deki iç gelişmelerin etkisiyle yönetimin Avrupa’dan giderek uzaklaştığını ve Rusya’yla kaygı verici şekilde yakınlaştığını söyledi.

Korsunskiy, Ukrayna’nın önde gelen gazetelerinden Segodnya gazetesine yazdığı makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta MÜSİAD toplantısında Avrupa Birliği’ne en sert suçlamaları yönelttiğini söyledi.
Erdoğan’ın bundan on yıl önce, henüz başbakan olduğu dönemde İspanya Başbakanı Rodriges Sapapetro ile birlikte Medeniyetler Diyaloğu’nun eş başkanı olduğunu hatırlatan Korsunskiy, bugün gelinen noktada ise, Avrupa ile İslam dünyası arasındaki bu diyaloğun sona ermesinin yanısıra, Erdoğan’ın Batı’ya yönelik en sert suçlamalarının Türkiye’de büyük beğeni topladığını ifade etti.
Türkiye’nin ABD’yle ilişkilerinin ABD’nin Suriye’de Kürtler’e destek vermesi nedeniyle bozulduğunu belirten Korsunskiy, diğer taraftan, ABD yönetiminin Türkiye gibi bir müttefiki kaybetmek istemediğini, bu nedenle de Türk hükumetinin muhalefete ve gazetecilere yönelik baskılarını ya görmezden geldiğini, ya da en hafif şekilde eleştirdiğini, fakat bu en hafif eleştirilerin bile Türkiye’nin, özellikle de Erdoğan’ın sert tepkisi ile karşılaştığını dile getirdi.
Hükumetin 15 Temmuz darbe girişiminden Fetullah Gülen cemaatini sorumlu tuttuğunu belirten Korsunskiy, Türkiye-ABD ilişkilerinde en önemli gündem maddelerinden birinin, Gülen’in Türkiye’ye iadesi olduğunu kaydetti.

ABD’deki seçimler öncesinde Türk devlet adamlarının “ABD halkının iradesine saygı duyacakları” şeklinde açıklamalarla yetindiklerini söyleyen Korsunskiy, seçim sonuçlarının belli olmasından sonra ise, Erdoğan yönetiminin, daha önceki olumsuzlukları ABD’deki Demokratlar’a yükleyerek Donald Trump’ın cumhurbaşkanı
seçilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Trump’ın danışmanlarından eski askeri istihbaratçı Michael Flynn’in geçtiğimiz günlerde yazdığı bir makalede Gülen’i İran İslam Devrimi’nin lideri Humeyni’yebenzettiğini hatırlatan Korsunskiy, bunun, ABD’deki yeni yönetimin Gülenkonusunda tavır değişikliği anlamına gelebileceği değerlendirmesinde bulundu. (DHA)