Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte Kırım’ı ziyaret eden İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi’yi kara listeye alıp, 3 yıl boyunca ülkeye girişini yasakladı.
11 ve 12 Eylül günü gerçekleşen ziyaret kapsamında iki dost, 19. yüzyılda gerçekleşen Kırım Savaşı sırasında Osmanlı safında Rusya’ya karşı savaşırken hayatını kaybeden İtalyan askerleri için yapılan anıtı da birlikte gezmişti.
KİEV: “UKRAYNA’NIN
TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE
MEYDAN OKUDUNUZ”
Bunun üzerine Kiev yönetimi, Roma’daki büyükelçisi Evhen Perelygin aracılığıyla Berlusconi’ye, işgal altındaki toprakları ziyaretini kınayan bir mektup göndererek, “Kırım ziyaretiniz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne doğrudan meydan okuduğunuzu gösteren bir provokasyon ve Avrupa Birliği (AB) ile Birleşmiş Milletler’in (BM), Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmesini kabul etmeme pozisyonunu tamamen yok saymaktır” ifadelerini kullandı.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Berlusconi’ye Kırım’ı ziyaret ettiren Rusya, yasal olmayan bu işgali meşrulaştırma girişiminde bulunmakla itham edildi.
Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi de, “ulusal güvenlik çıkarları koruma” amacıyla Berlusconi’nin 3 yıl boyunca ülkeye girişini yasakladığını duyurdu.