ULUDAĞ İhracatçı Birlikleri (UİB), aracılığıyla Kasım ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış göstererek 2 milyar dolara ulaştı.

ULUDAG IHRACATCI BIRLIKLERI KOORDINATOR BASKANI ORHAN SABUNCU KASIM AYI IHRACATINI DEGERLENDIRDI. FOTO BURSA, (DHA)
ULUDAG IHRACATCI BIRLIKLERI KOORDINATOR BASKANI ORHAN SABUNCU KASIM AYI IHRACATINI DEGERLENDIRDI. FOTO BURSA, (DHA)

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “Bunca olumsuzluğa rağmen kasım ayında UİB olarak çok iyi bir performans gösterdik. Türkiye genel ihracatına katkımız artarak sürecek” dedi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri – UİB , kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalışla 20 milyar 252 milyon dolar ihracata imza atan UİB , son 12 aylık süreçte de yüzde 6 kayıpla 22 milyar 143 milyon dolar dış satış yaptı.

İhracat verilerini değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, yılbaşından bu yana ihracatta kaydedilen kaybı yılın son çeyreğinden itibaren telafi etmeye başladıklarını vurguladı. Sabuncu, kasım ayında Euro/Dolar paritesinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.8 gerilemesine, hammadde fiyatlarındaki düşüşün de birim fiyatları aşağı çekmesine rağmen,UİB’in başarılı bir performans sergilediğine dikkat çekti.

İHRACAT ARTIŞ TRENDİNİ SÜRDÜRECEK  

Sabuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“UİB olarak en büyük pazarımız olan AB’ye yönelik ihracatımız arttı. Özellikle en çok ihracat yapılan ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 8, İngiltere’ye yüzde 3 ve İtalya’ya yüzde 19 artış kaydettik. Hemen hemen tüm dünya ülkelerinin hedef pazarlarından olan Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatımızda ise yüzde 26 gibi yüksek bir artış yaşadık. Bu performansımız da ihracatımızı pozitif yönde etkiledi.”

AB bölgesinde deflasyon riskinin azaldığına dikkat çeken Sabuncu, UİB ’in önümüzdeki dönemde bu bölgeye daha fazla odaklanması gerektiğini ve ihracatta artış trendini bu şekilde sürdürmeyi ümit ettiklerini söyledi.

TİCARETE ENGEL OLUNMASIN 

Rusya ile Türkiye arasındaki gelişmelere de değinen Sabuncu, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre bu ülkeye yüzde 52 kayıpla 32 milyon dolarlık dış satış yapıldığını, yılın 11 aylık döneminde de yüzde 61 gerilemeyle 357 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini anımsattı. Rusya- Türkiye arasındaki son gelişmelerin bu azalışta büyük bir etkisinin bulunmadığına dikkat çeken Sabuncu, şöyle konuştu:

“Rusya ihracatındaki genel kayıp 2015 yılı boyunca sürüyor. Petrol fiyatlarının yarı yarıya azalması ve Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle yaşanan gelişmelerin bu ülkenin ekonomisinde olumsuzluklar yaratması nedeniyle ihracatımızda bir kayıp yarattı. Rusya tarafının getireceği kısıtlamalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde sıkıntıların devam edecek gibi görülüyor. Biz Rusya yetkililerinin ticaretle siyaseti ayırarak iki ülke iş dünyasının birlikte çalışmalarına engel olmamalarını diliyoruz.”

OİB İHRACATI YÜZDE 7 ARTTI 

UİB çatısı altında ‘Amiral birlik’ olarak gösterilen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), kasım ayında geçen seneye göre yüzde 7 artışla 1 milyar 704 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. OİB, yılın 11 aylık döneminde de yüzde 5 gerilemeyle 17 milyar 65 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) de kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 düşüşle 97.4 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2015’in 11 aylık döneminde de yüzde 14 kayıpla bir milyar 115 milyon dolarlık dış satış yaptı. Kasım ayında oransal olarak en fazla ihracat artışını yüzde 9 olarak yükselten Uludağ Meyve Sebze Mamülleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) oldu. (UMSMİB) kasım ayında 18 milyon dolar ihracat yaparken, yılın 11 aylık döneminde de yüzde 11 kayıpla 152 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi.