Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanının döviz bozdurma çağrısına, PTT ve TÜRKSAT’tan sonra TCDD’nin de katıldığını duyurdu. İzmir ve Haydarpaşa Limanlarında tüm liman hizmetleri ücretleri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren, 3,50 ABD Doları üzerinden Türk Lirasına çevirerek yeniden belirlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına, Türk lirasına dönüştürsün. Türk lirası değer kazansın, altın değer kazansın” çağrısı doğrultusunda yabancı para birimleri karşısında Türk parasını korumak adına başlatılan uygulamaya bakanlık uhdesinde bulunan PTT ve TÜRKSAT’tan sonra TCDD de katıldı.

Açıklamaya göre, TCDD tarafından işletilen İzmir ve Haydarpaşa limanlarında verilen hizmetlerde 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türk Lirası kullanmaya başlandı.
Daha önceden İzmir ve Haydarpaşa Limanlarında ABD Doları günlük döviz alış kuru esas alınarak ücretlendirilen tüm liman hizmetleri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren, 3,50 ABD Doları üzerinden Türk Lirasına çevirerek yeniden belirlendi. Bu uygulamayla döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan liman müşterilerinin olumsuz yönde etkilenmemesi ve ihracatın desteklenmesi amaçlandı.