Ayağımın tozu ile İsveç’ten Türkiye’ye geldim. Atlas Global ile Nisan ayında İstanbul’a geldiğimde, uçak yarıdan az doluydu.

Parmakla sayılacak kadar yine İsveçli vardı. En son Atatürk Havalimanına yapılan silahlı ve bombalı saldırı sonrasında İsveç’ten Türkiye’ye seyahatler iptal edildiği yazılmıştı. Atlas Global, charter yolcusu taşımıyor. O nedenle onun alanı Türkiye’ye ilgiyi saptama açısından tam net olarak bir izlenim veriyor. Uçağa binerken de inerken de, yolculuk sırasında da kendimi tam bir Ortadoğu ülkelerine yolculuk yapan bir yolcu gibi hissettim.
SAĞIM SOLUM ORTADOĞU İDİ
Daha önceki yazılarımda da vurguladığım gibi 30 yıldır İsveç’te yaşayan ve yıl içerisinde en az 4-5 kez İstanbul’a gelen bir yolcuyum. Meslek olarak da gazeteci olduğum için iyi bir gözlemci olduğuma inanıyorum. Bu kadar yıl İsveç-Türkiye uçuşlarında yılın her ayında hep İsveçliler ile uçardım. İşte bu sefer  İsveçlileri adeta mumlar arar oldum. Yanımda İran’dan iki kişi vardı. İsveç’te oturuyorlarmış. Bu yaz tatillerini İstanbul’da geçirmek istemişler. Sanıyorum kendi ülkeleri İran’a gidemiyorlar gibi bir izlenim edindim. Sonra uçakta bir ön tarafa bir de arkaya doğru hareket ettim. Yazımın daha sağlıklı verilerle donatmak için. Gözlerime inanamadım. İsveçli yok gibiydi. Uçakta Türklerden fazla Ortadoğu görünümlü insanlar ağırlıktaydı. Kadınların başarında türban, bazılarında peçe vardı. Yani yeni Türkiye’nin turist imajı da değişmiş. Artık batılı turistler, Türkiye için hayal olma yolunda gibi bir manzara vardı.
TERÖRDEN KORKMUYORMUSUNUZ
Yanımdaki iki İranlı yolcu ile sohbete başladık. Türkiye’ye ilgileri vardı. İstanbul’a daha önce de gelmişler. Aksaray’daki otellerde kalıyorlarmış. Bu ikinci kez İstanbul seyahatleriymiş. Özellikle cami ziyaretlerini anlattılar. Türkiye’nin bir Müslüman ülke olarak kendilerini cezbettiğini, özellikle İstanbul’a doyamadıklarını söylediler. Türkiye’ye gelmekten korkmuyor musunuz diye sorduğumda gelen yanıt ilginçti: ’’Biz İran’da bu tür terör saldırılarının yabancısı değiliz. O nedenle bizi korkutmaz. Alın yazımız ise bizi her yerde’’ dediler. Yani kederci bir anlayış. Türkiye’nin yeni turist şansının ne olduğu da bir şekilde ortaya çıktı. Alın yazısına inan bir Ortadoğu anlayışı Türkiye’nin yeni turist imajı. Avrupalı kaderci değil gerçekçidir. O  nedenle Türkiye’nin yeni turizmdeki yeni kaderci anlayışı en büyük şansı.
TURİZİMDE YENİ DÜZEN GEREKLİ
Madem Türkiye artık batılı turistler yerine Ortadoğulu insanlara yönelecek. Şimdiden bunları çekme üzerine kafalar yormalıdır. Ortadoğulu turistler ne ister, ne yer, nasıl bir yerleşim düzen isterler. Haremlik, selamlık oturma yerleri mi, havuzlar mı, eğlence zevkleri nasıl olur. Bunlar hep yeni konjonktürün vizyonları olarak görülmeli. Görünen köy kılavuz istemez derler ya, işte Türkiye’nin ufuktaki Ortadoğu vizyonlu turizm politikası nasıl olmalıdır.
ORTADOĞULU TURİSTLER NASIL ETKİLER
Tabii ki, turizmde Ortadoğulu turistlerin Türkiye’nin cazibesine oturması ile sorulması gereken, bu Türkiye’nin sosyal yaşamını nasıl etkiler. Suriyelilerden sonra birde Ortadoğulu görünümlü turistler ile tam bir Ortadoğu ülkesine hoş geldin Türkiye’ye de hazır olmalıyız. Ne dersiniz?