IŞİD’e katılmak üzere Türkiye’ye gelen üç İngiliz kızına,  “Kanada istihbaratı” için çalışan bir kişinin yardım ettiği haberleri, Kanada’yı karaştırdı. Kanada hükümeti kaynağı, “Şüphelinin  herhangi bir Kanada güvenlik teşkilatı veya federal hükümet kurumunca istihdam edilmediğini” söylerken Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı ise, herhangi bir yorum yapmadı.

Toronto Star Gazetesine konuşan Kanada hükümeti kaynağı, “Şüphelinin herhangi bir Kanada güvenlik teşkilatı veya federal hükümet kurumunca istihdam edilmediğini” söyledi.
Ancak Kanada Güvenlik İstihbarat Teşkilatı (CSIS) ve Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği, bu konudaki soruları Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı’na sorulması gerektiğini söylerken Bakan Steven Blaney’in Kanada Avam Kamarası’nda herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.
Bakan Blaney’in Sözcüsü  Jean-Christophe De Le Rue ise “Bu haberlerin farkındayız. Ulusal güvenliğine ilişkin operasyonel konula ile ilgili yorum yapmayız” demekle yetindi.
KANADA PARLAMENTOSU’NDA TEPKİLER
Bu arada, Kanada Parlamentosu’nda “Kanada istihbaratı” ile ilgili iddialar tartışma yarattı. Liberal Partili Lawrence MacAuley, iddia doğru olması durumunda “çok can sıkıcı” olacağını belirtirken “Eğer CSIS tarafından istihdam edilen biri, diğer bir ülkede bir kişiye yasa dışı bir şey yapmaya yardımcı olmuş ise, bu yanlış” sözlerini kullandı.