YANLIŞ 1) HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş geçen yıl Ekim ayında Kobani’deki IŞİD işgalini protesto için halkı sokağa çağırmış, bu nedenle 35 il’de düzenlenen izinsiz gösterilerde 33 kişi hayatını kaybetmiş, 2 polis şehit olmuş, 221 vatandaş ile 139 polis yaralanmıştı. Olaylarda bin 113 bina hasar görmüş, devlete ve belediyelere ait bin 177 araç yakılmıştı.
Anadolu Ajansı’nın dünkü haberinden öğrendiğimize göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bu olaylar nedeniyle HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma açmış.
Bunu geç kalmış bir soruşturma olarak görüyorum. Onlarca kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı olaylarla ilgili soruşturma için 9 ay beklenmemesi gerekirdi.
++
YANLIŞ 2) Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Meclis’te konuşurken kendisine söz atan HDP’li kadın milletvekiline, “Bir kadın olarak sus!” diye uyarıda bulunması HDP’li kadın milletvekillerini ayağa kaldırdı, “Arınç tüm kadınlardan özür dilemeli” şeklinde açıklamalar yapıldı. Bu arada “Bir kadın olarak susmayacağız” başlığıyla imza kampanyası düzenlendi.
HDP’li kadın milletvekillerinin, bir arkadaşları için gösterdikleri hassasiyeti son 11 günde teröre kurban giden 53 kişinin eşlerine, nişanlılarına ve çocuklarına da göstermesi, PKK’yı açıkça protesto etmesi gerekirdi. Bunu yapamadılar.
Kaldı ki, Arınç’ın sözlerinin kadınlara hakaret içermediğini o sırada Meclis’i yöneten CHP’li Şafak Payev de ifade etmişti.
++
YANLIŞ 3)MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Üniter yapı korunmalı. PKK’yla kararlı mücadele edilmeli. 17-25 Aralık dosyası yeniden açılmalı. Çözüm Süreci çöpe atılmalı. Ak Partililer bu şartlarımızı kabul ettiklerine dair Kuran üzerine yemin ederse onlarla koalisyon kurabiliriz” dedi.
Anayasa’sında laik olduğu açıkça yazılı olan bir ülkede koalisyon kurmak için karşı taraftan Kuran’a el basmalarını istemek doğrusu kabul edilebilir bir şey olmadı.
++
Evet, üç günde yapılan üç büyük yanlış…
Bunlardan bir doğru çıkmaz, çıksa çıksa yeni yanlışlar çıkar.