Darbe girişiminin ardından vatandaşlar büyük küçük, genç yaşlı demeden meydanlara akın ederken ailelerinin kucaklarında veya pusetlerde meydanlara katılan küçük “nöbetçiler”, vatandaşları duygulandırıyor.

Babasının kucağında ilerleyen saatlere rağmen uyumadan elindeki Türk bayrağıyla meydanda yerini alan 3 aylık Mustafa Akbaş da vatandaşların ilgi odağı haline geldi.
Akbaşın babası Sercan Akbaş (26), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesinden beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla meydanlara indiklerini söyledi.
Yaklaşık 3 ay önce dünyaya gelen bebeklerini de biran olsun yanlarından ayırmadıklarını belirten Akbaş, şunları kaydetti:
“Demokrasi nöbetini bırakmayacağız. İlk günlerden itibaren çocuğumuzla birlikte meydanlara koştuk. Ne zaman meydanlardan çekilmemiz gerekirse o zamana kadar nöbetimize devam edeceğiz. Vatanımızı, milletimizi çok seviyoruz. 3 aylık bebeğimiz kucağımızda meydanlarda bizimle nöbetini tutuyor. Kucağımda uyuyup uyanıyor. Zor oluyor ama vatan için değer. Biraz küçük başladı vatan nöbetine ama inşallah hayatının sonuna kadar vatanına, milletine bağlı bir şekilde gerekirse nöbet tutacak, gerekirse uykusuz kalacak ama vatanını satmayacak, gerekirse de vatanı için canını feda edecek.”
Vatan, millet bilincini almasını istiyoruz
Minik nöbetçinin annesi Ayşe Akbaş da darbe girişimini televizyondan öğrendiklerini ve ilk günden itibaren sokaklara çıktıklarını ifade etti.
Kucaklarındaki bebekleriyle meydana koştuklarını dile getiren anne Akbaş, şöyle konuştu:
“Karnını doyurma, altını değiştirme ve uyutmada biraz sıkıntılar yaşıyoruz ama bu vatan için her türlü zorluğa katlanmaya değer. Bu vatanı kimseye böldürtmeyiz. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, devletimizin yanındayız. Meydanları boş bırakmayacağız. Biz bu ülkeyi kolay kazanmadık. Ecdadımız dişiyle, tırnağıyla kazıyarak bu ülkeyi bu günlere getirdi. Bebeğimiz de bizimle birlikte her türlü zorluklara rağmen her zaman meydanlarda olacak. Hiçbir zaman onu evde bir yakınımıza bırakmayı düşünmedik. Bu yaşlardan itibaren vatan, millet bilincini almasını istiyoruz.” dedi.