Seçim arifesinde bazı özel televizyonların yayın politikalarına bakmakta yarar var:
-İktidarı en çok memnun eden kanal bence Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV 8. Bu kanalda ne meydanlardan canlı yayın, ne de siyasi haber var. Buna karşın milyonlarca seyirciyi sabahtan gece yarısına kadar İşte Benim Stilim, Ütopya, Survivor gibi yarışmalarla oyalıyor, onların diğer kanalları, özellikle de muhalif olanları izlemesini engelliyorlar.
– Ak Parti’yle yıldızı hiç barışmayan Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Kanal D ve CNN Türk “çaktırmadan muhalefet” anlayışını benimsemiş gibi. İktidarın ancak HDP’nin barajı aşmasıyla tehlikeye gireceğini düşünüyor olmalılar ki HDP haberlerine ağırlık veriyor, Selahattin Demirtaş’ı sempatik göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Söz konusu iki kanalın Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin oluşturduğu “Milli İttifak”a ilgisi de büyük. Ak Parti oylarını en çok bu ittifakın bölebileceğine inanıyorlar galiba.
-Doğuş Grubu’nun sahibi olduğu NTV ve Star TV, doğru dürüst yayıncılık yapmakla iktidarın patronlarına kızmasını önlemek arasında sıkışmış durumda. NTV, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun mitinglerini sektirmeden canlı veriyor. Konuk seçerken de dikkatliler. Star TV ise ana haber bülteninde birkaç siyasi haberden sonra polis ve magazin haberlerine sığınıyor.
-İki arada bir derede kalan kanallar arasında Ciner Grubu’nun elindeki HaberTürk ve Show TV de var. Bu kanallardaki gazeteci arkadaşlar meslek heyecanı ile işlerini kaybetme korkusu arasında gidip geliyorlar adeta. Çok stresli, insanı depresyona sokan, ülser yapan bir çalışma düzeni bu. Allah kolaylık versin.
-Büyük hissedarlarından biri yabancı olan Fox TV, gerek sabah İsmail Küçükkaya’nın programında, gerekse akşam Fatih Portakal’ın sunduğu ana haberlerde muhalif bir duruş sergiliyor. Bu duruş kamuoyu nezdinde karşılık buluyor olmalı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bir mitingde kanalı uyarma ihtiyacı duydu.
-Samanyolu TV, haber bültenlerini ağırlıklı olarak Gülen Cemaati’ne yapıldığını iddia ettikleri haksızlıklarla doldurmaya çalışıyor. Haberlerin üslubunda öfke hakim. Biraz sakin olsalar izleyiciyi kendilerine daha fazla inandırabilirler.
-Teknik imkanları çok kısıtlı olan Ulusal TV ve Halk TV muhalif yayın yapmaya çalışıyor ama geniş kitlelere ulaşmakta sıkıntıları var. Sadece muhalif olmak yayıncılık başarısına yetmiyor. Olaya daha profesyonel yaklaşmaları gerekiyor.