Avrupa Merkez Bankası’nın yeni binasının açılışını protesto etmek amacıyla geçtiğimiz Çarşamba günü Almanya’nın Frankfurt kentinde binlerce kişinin katıldığı büyük bir eylem yapıldı. Polis arabaları yakıldı, kaldırım taşları havada uçuştu. Polis, biber gazı ve tazyikli su kullandı, kimi göstericileri saçlarından tutup sürükledi, copla başlarına vurdu, tekmeledi. Yüzlerce gösterici ve polis yaralandı, 350 eylemci gözaltına alındı.
Gezi olaylarına benzer bir tablo vardı ortada. Ayrıca milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı bir ülkeydi Almanya. Bu açıdan da önem taşıyordu. Ama ne yazık ki bizim televizyonlar bu görüntülerin çoğunu vermekten özenle kaçındı. Örneğin Cüneyt Özdemir’in sunduğu Kanal D Ana Haber, Frankfurt’taki olayları haberlerin sonunda, reklama girmeden hemen önce “80 Saniyede Dünya Turu” bölümünde kısacık bir haber olarak verdi. Diğer büyük kanallar da benzer bir tutum izledi.
++
Avrupa ve ABD televizyonları Gezi olayları sırasında canlı yayınlar yapmış, polis şiddetini ayrıntılı olarak vermiş, Türkiye’de iktidara karşı adeta bir kalkışma, isyan olduğunu göstermek istemişti oysa.
Kanal D’nin habere gerçek değerini vermemesi ve adeta saklamaya çalışması acaba patronu Aydın Doğan’ın Almanya’daki kimi kuruluşlarla ortak olmasından mı kaynaklandı? (Doğan’ın bir diğer yayın organı Hürriyet de, Perşembe günkü sayısında Frankfurt’taki olayları birinci sayfasından görmedi, ancak 12’inci sayfada yayımladı.)
++
Büyük kanalların böyle bir haberi görmemesi, hak ettiği şekilde yayınlamaması yayıncılık değildir, gazetecilik değildir, gerçeğe ihanettir.
Üstelik Frankfurt’taki gösterinin Türkiye’yi çok yakından ilgilendirmesinin nedeni sadece Gezi olaylarıyla bağlantısı ve Almanya’da milyonlarca vatandaşımızın yaşaması değildi, başka nedenleri de vardı. Bizim girmeye can attığımız Avrupa Birliği’ne, Avrupa’daki halkların büyük tepkisini ortaya koyuyordu bu gösteri. Ve Avrupa Merkez Bankası’nın yeni lüks binasının 1.3 milyar Euro’ya mal olması nedeniyle yapılmıştı. Olay, Türk devlet adamlarının son dönemdeki lüks yatırımlarıyla (saray, uçak gibi) bağlantı kurularak da verilebilirdi.
++
Gazeteciliğimiz de, televizyonculuğumuz da yıllardır bir “Fetret Devri” yaşıyor.
Dilerim, bir an önce kurtuluruz bu devirden…

FACEBOOK YORUMLARI