Eski bölümlerine bile nur yağıyor adeta. Show TV ve TV 8’de ne zaman yayınlansa reyting listelerinin üst sıralarında yer almayı başarıyor.Güldür Güldür Show’dan söz ediyorum.

Sosyologların, psikologların, iletişim uzmanlarının üzerinde ciddi ciddi durması, araştırma yapması gereken bir olguyla karşı karşıyayız.
Büyük masraflar yapılarak çekilen dizilerin ilk kez yayınlanan bölümleri bile ilgi görmezken, Güldür Güldür Show’un altıncı, hatta yedinci kez yayınlanan bölümleri nasıl oluyor da seyirciyi ekran başına kilitliyor?
++
Bu sorunun elbette çeşitli yanıtları olabilir.
Benim yanıtım şöyle:
Türk halkı hayatını ciddi zorluklar içinde sürdürüyor, neredeyse travma yaşamadığı tek bir günü, stressiz tek bir anı yok…
Böyle bir ortamda akşam televizyon karşısına oturduğunda kendisini rahatlatacak bir şeyler izlemek istiyor.
Kavgalı, gürültülü, silahlı dizilerin yayınlandığı kanallara bu yüzden fazla itibar etmiyor, Güldür Güldür Show’u fırtınalı geçen günün akşamında sığınacağı güvenli bir liman olarak görüyor.
Show TV’de rol alan Ali Sunal’dan Çağlar Corumlu’ya, Bilal Koçyiğit’ten Rüştü Onur Atilla’ya, Doğa Rutkay’dan Alper Kul’a, Aylin Kontente’den Aziz Aslan’a, İrem Sak’tan Burak Topaloğlu’na, Meltem Yılmazkaya’dan Özgür Aydın’a, Uğur Bilgin’den Derya Karadaş’a oyuncuların üstün yetenekleri kadar samimiyetleri de seyirciyi derinden etkileyen bir diğer faktör…
Oyun yazarı kadrosunu güçlendirdiği takdirde Güldür Güldür Şov’un daha uzun yıllar televizyonun en beğenilen programlarından biri olma özelliğini koruyacağını düşünüyorum.
Benzer bir başarıyı daha önce “Olacak O kadar” ve “Çok Güzel Hareketler Bunlar” yakalamıştı.

++
Tabii, komedi programı yapmak televizyonlar için sihirli değnek değil.
Nitelikli komedi gerekiyor.
TV 8’de yayınlanan “Komedi Türkiye” programı, bünyesinde Haluk Bilginer, Gülse Birsel, Gani Müjde gibi güçlü isimler bulundurmasına rağmen belki oyunların istenen düzeyde olmaması, belki oyuncuların rollerini çok abartılı sahnelemeleri yüzünden başarıya ulaşamamış ve kısa sürede yayından kaldırılmıştı.
++
Akıllı televizyon yöneticilerinin şu günlerde yapacakları en doğru iş komedi programlarına ağırlık vermek olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI