Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci son günlerde her platformu kullanarak ailelere sesleniyor, özetle, “Çocuklarınıza televizyonda kesinlikle terör haberlerini, şehit cenazelerini, ağlayan, çırpınan insanları izlettirmeyin… Bu gibi görüntüler çocukların ruhlarında derin yaralar açıyor” diye konuşuyor.
Üzerinde önemle durulması gereken bir uyarı bu.
Prof. Semerci’nin çok haklı sözlerine şunu eklemek isterim:
Televizyondaki terör ve şehit haberlerini sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de sarsıcı etkiler yaratıyor.
Son günlerde ayaküstü kiminle konuşsam, depresif bir ruh hali içinde, “Moralim bozuk… Televizyonda izlediğim haberler beni hasta ediyor, uykularımı kaçırıyor. Bu memleket nereye gidiyor? Ölen bunca insana yazık değil mi?” diyor.
++
Önümüzdeki yıllarda belki terörü önleyeceğiz ama terörün ruhlarında büyük hasarlar oluşturduğu milyonlarca insanla karşı karşıya kalacağız.
ABD’de televizyonlar, binlerce kişinin öldüğü 11 Eylül saldırısı sonrası ceset ve cenaze görüntülerine yer vermemişti.
Bizde de televizyonların yaşadığımız terör karşısında aynı duyarlılıkla hareket etmesi gerekir.
Haber vermeye evet ama haber adı altında toplumun ruh sağlığını bozmaya hayır…
++
Tabii bu konuda RTÜK’e önemli görev düşüyor.
Psikiyatristlerden, psikologlardan yardım alarak, terör haberciliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda televizyonlara gerekli uyarı ve telkinlerde bulunması gerekir RTÜK’ün.
Televizyonlar yüksek reyting alabilmenin yollarından biri olarak öteden beri şiddeti gördüğü bir gerçek. Dizilerde ve filmlerde ardı ardına silahlar patlıyor, oyuncular ya dilleriyle ya da yumruk yumruğa kavga ediyor.
Haber bültenlerinde de şiddet en gözde reyting aracı. Uçaklar bazı mevzileri bombalıyor, araçlar havaya uçuyor, cenazeler ardı ardına sıralanıyor. Bu haberlerin ardından cinayet, yaralama, soygun, gasp, intihar, kaza, yangın haberleri boy gösteriyor.
++
Televizyonlar o sık sık bahsettikleri ve özledikleri “barış”ı önce kendi haberlerine getirseler nasıl olur acaba?