Başkent’e sınırı olan, her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turistin ağırlandığı Tuz Gölü’nde yalın ayak turizmi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlar, ziyaret ettikleri Tuz Gölü’nde yalın ayakla gezinip, bu doğa ortamı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyorlar.

Ankara, Aksaray ve Konya illerinin ortasında yer alan, Lut Gölü’nden sonra dünyanın ikinci tuzlu gölü olma özelliği taşıyan Tuz Gölü, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Tuz Gölü’nde yalın ayak yürüyüş yapan yerli ve yabancı turistler, gün doğumu ve batımındaki manzarayı izlemenin de keyfini sürüyorlar. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 60’ını karşıladığı belirtilen Tuz Gölü’nde turistik tesis işletmecileri, turistlerin merak etmeleri nedeniyel Tuz Gölü’ne yoğun ilgi gösterdiklerini belirtiyorlar.

BASKENT'E SINIRI OLAN, HER YIL YERLI VE YABANCI BINLERCE TURISTIN AGIRLANDIGI TUZ GOLU, YENI TURIZM SEZONUNU ACTI. YALIN AYAK GOLDE GEZEN VATANDASLAR, ESSIZ DOGADA STRES ATMA IMKANI BULUYOR. (FOTO: ZEYNEP GORGULU-SEREFLIKOCHISAR-ANKARA-DHA)
BASKENT’E SINIRI OLAN, HER YIL YERLI VE YABANCI BINLERCE TURISTIN AGIRLANDIGI TUZ GOLU, YENI TURIZM SEZONUNU ACTI. YALIN AYAK GOLDE GEZEN VATANDASLAR, ESSIZ DOGADA STRES ATMA IMKANI BULUYOR. (FOTO: ZEYNEP GORGULU-SEREFLIKOCHISAR-ANKARA-DHA)

Türkiye’nin dört bir yanından düzenlenen turlarla veya özel araçları ile Tuz Gölü’ne gelen yerli ve yabancı turistler, tuzdan yapılmış doğal ürünlere de ilgi gösteriyorlar. Kışın üzeri su olan tuz, henüz suyun çekilmemesine rağmen insanlar üzerinde yalın ayakla yürüyor. Aynı zamanda E-90 karayolu üzeri olan Tuz Gölü, Kapadokya’ya gezisine çıkan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi..

Mayıs ayında turizm sezonu açan Göz Gölü’ne havaların iyice ısınmasıyla birlikte turist sayısında da artış olması bekleniyor.