Rio de Janeiro’da düzenlenen olimpiyatlarda Türk kafilesinden şu ana kadar hiçbir atlet kürsüye çıkamadı.

Şimdiye kadar yarışan atletlerin birkaç tanesi dışında genel olarak beklenen performansı göremedik. Ancak içlerinden bir tanesi hem de en küçüğü 17 yaşındaki artistik jimnastikçi Tutya Yılmaz, sempatikliği ve teknik becerileriyle gönülleri feth etmeyi bildi.

Artistik Jimnastikte 13’üncü olarak denge dalında finali kıl payı kaçıran Tutya Yılmaz ile kendisini olimpiyatlara getiren süreci ve hayallerini konuştuk.

İŞTE TUTYA’NIN AÇIKLAMALARI

Tutya Yılmaz-6314641Canan Kaya “Olimpiyatlara nasıl hazırlandın. Bir günün nasıl geçiyor?

Tutya Yılmaz,“Haftada altı gün antrenman yapıyorum. Okula gidiyorum bir de. Sabahtan öğlene kadar. Tabii okul yönetimi de çok yardımcı oluyor. Yardımcı olmasalar gerçekten çok zor olurdu. Çünkü jimnastikte günde en az beş saat idman yapmak gerekir. Ben eğitimle sporu aynı anda götürmeye çalışıyorum.”

CK: Üniversite düşünüyor musun?

TY: “Tabii ki, iyi bir üniversite kazanmak istiyorum. Geçen eğitim yılında hazırlık okudum. Bu dönem lise bire başlayacağım sonra iki yılım daha var. İkinci sınıftan itibaren üniversiteye çalışmaya başlayacağım. Sporla ilgili değil de Uluslararası İlişkiler ve İşletme gibi bir bölüm okumak istiyorum.”

CK: Nasıl antrenmanlar yapıyorsun? Fiziksel olarak çok zorlayıcı mı?

TY: “Hem fiziksel hem mental olarak zorlayıcı bir antrenman programımız var, çünkü bizim branşımız zihinsel konsantrasyonu da beraberinde getiriyor. Yarışmalarda konsantre olmak daha kolay ama antrenmanlarda bazen zorlanıyorsun, çok zor geçebiliyor. Sakatlık riski de çok büyük aynı zamanda antrenman sırasında.”

Tutya Yılmaz-134621CK: Limitlerimi sonuna kadar zorladım diyor musun?

TY: İçimde şunu da yapsaydım dediğim bir şey kalmadı bu yarışmada. Çok huzurluyum. Yani o denge aletine şunu da yapsaydım bunu da yapsaydım tüh dediğim bir durum olmadı. Yapabildiğimin iyisini yaptım. Kariyerimin en iyi puanını aldım. Biliyorsunuz en son ben çıktım podyuma. Çok bekledim. O bekleme anı çok garipti, heyecanlıydı. Böyle bir derece beklemiyordum Beklerken rakipler düşecek mi ne yapacak onları izliyordum. Finale kalma ihtimali gibi bir şey düşünmüyordum. İlk otuza kalsam yeter diye düşünüyordum. On üçüncü oldum, çok mutluyum.”

CK: Türkiye’de tek olmak, ve bir rol modelinin olmaması seni zorluyor mu?

TY: Amerika, Rusya, Romanya gibi ülkelerin çok önemli bir jimnastik kültürü var. Bu ülkelerde jimnastik oldukça yaygın bir spor. Küçük büyük herkes, Avrupa ve Dünya Şampiyonları ile yeni başlayan bir jimnastikçi aynı salonda antrenman yapıyorlar. Rol modelleri sürekli gözlerinin önünde. Benim böyle bir şansım olmadı. Hep tek başıma çalışmak zorunda kaldım. Örnek alabileceğim ya da benimle aynı yaşlarda geçmek zorunda olduğum bir rakibim olsaydı belki de şu anda daha iyi bir pozisyonda olabilirdim. Ama umarım şimdi ben daha küçük sporculara örnek olabiliyorumdur.

CK: Çok büyük aşama kaydettin. Şimdi önünde Tokyo 2020 var. Tokyo için nasıl bir hedef koyuyorsun kendine?

TY: “Tokyo için 4 sene var ama hedefim finalde madalya almak. 2016 için hiçbir zaman madalya sözü vermedim. Birinci hedefim buraya gelmekti. Ama 2020’de umutluyum. O zamana kadar Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile Akdeniz Oyunları’nda yarışarak deneyim kazanarak hazırlanma hedefim var.”

CK: Yarışmada teknik olarak iyi bir performans sergiledin. Rahatlığın ve gülüşün sayesinde insanların sempatisini de kazandın? Ne hissetin yarışırken?

TY: “Tek hedefim eğlenerek yapabileceğimin en iyisini yapabilmekti. Orada da onu yaptığımı düşünüyorum hep pozitif olmaya çalıştım. Arkadaşlarıma da destek olmaya çalıştım. Yer seri müziğimiz çok hareketli ve eğlenceliydi. Son anda seçtik ve seyirciler çok beğendi. Performansımı da beğendiler. Bu şekilde sanırım insanların sempatisini kazandım. İnsanların benim hakkında bu kadar olumlu güzel şeyler düşünmesini beni çok mutlu etti.”

CK: En beğendin jimnastikçi kim?

TY: “Simone Biles’i çok beğeniyorum. Paralel dışında her şeyde mükemmel, dört dörtlük bir atlet.”

CK: Jimnastik ve derslerden arta kalan boş zamanlarında ne yapıyorsun.

TY: “Müzik dinlemeyi seviyorum. Yerli ve yabancı pop dinliyorum. Sık sık arkadaşlarımla buluşuyorum. Kitap okuyorum. Herkesin yaptığı şeyler.”