Çankaya Belediyesi, Irak Musul Telafer’deki IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmenlere ağız ve diş sağlığı taraması hizmeti veriyor. Mart ayında açılan Halk Sağlığı Merkezi’nde ilk olarak Türkmen sığınmacıları genel sağlık taramasından geçiren Çankaya Belediyesi, Türkmen sığınmacılara şimdi diş sağlığı hizmeti veriyor.
105 TÜRKMEN HASTA DİŞ TEDAVİSİ GÖRDÜ
Türkmen sığınmacılara Nisan ayı başından bu yana ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet veren Belediye, 105 hastaya, ağız ve diş sağlığı ile ilgili dolgu, diş çekimi ve diş taşı temizliği gibi işlem yaptı. Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’nde, başvuruda bulunan vatandaşlara hizmet veren diş hekimleri, günde 25-30 hastaya tedavi uyguluyor. Bu hastalar arasında yer alan Türkmenlere de hizmet veren belediye hekimleri, muayene sonrası gerekli durumlarda reçete yazıyor. Türkmen hastalar, reçetelerin karşılanmasında ise Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden yardım alıyorlar.
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi’nin Çankaya Belediyesi ile iletişime geçmesinin ardından Ocak ayında başlayan genel sağlık taramasından 900 Türkmen aile yararlanmıştı. Çankaya Belediyesi, ileri derecede tedavi gerektiren durumdaki Türkmen hastaları da devlet hastanelerine yönlendirerek tedavi olmalarını sağlamıştı.