ABD’de San Bernardino kentinde düzenlenen terör saldırısının ardından güvenlik önlemleri artırılırken, Türkiye dahil Müslüman ülke vatandaşlarının ABD vizesi almasının zorlaşabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Kongreden geçen yeni yasayla Amerika’ya vizesiz giren 38 ülke vatandaşının Irak, Suriye ve Yemen gibi bazı ülkelere seyahat etmiş olması halinde Amerika’ya girerken ABD vizesi alma zorunluluğu getirilmesi yeni tedbirlerin işareti sayıldığına dikkat çekiliyor.

Amerika’nın Sesi’ne  (VOA) konuşan New York Barosu göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut, ABD vizesi alma konusunda yaşanan son gelişmeler ve alınan yeni önlemleri değerlendirirken Müslüman ülke vatandaşlarının, ABD’ye girişlerinde daha sıkı kontrol mekanizmalarının devreye gireceğini belirterek “Türkler’in Amerikan vizesi alması da zorlaşabilir” dedi.

Getirilmesi beklenen kısıtlamaların K1 denilen nişanlı vizesi ile sınırlı kalmayacağını tahmin ettiklerini söyleyen Akbulut, “Kısıtlamalar turistik vizelere de yansıyabilir ve hatta Green Card işlemlerini yansıyabilir. Müslüman ülkelerden gelecek olan vatandaşların birden fazla  araştırmaya, çeşitli sorgulamalara tabi tutulması mümkün” şeklinde konuştu.

Akbulut, ABD’de İslamofobi’nin göründüğü benzer bir dönemin 11 Eylül saldırıları sonrasında da yaşandığını anımsattığı değerlendirmesinde, “Türkiye, Amerika’ya göre diğer Müslüman ülkelere nazaran daha iyi bir durumda da olsa. Müslüman ülke olması sebebiyle Türklerin Amerikan vizesi alması da zorlaşabilir” dedi.

“Türkiye’nin sınırları kevgire dönmüş durumda gayrı yasal yollardan giriş çıkış yapılıyor ve bunlar kayıt altında değil” sözlerini kullanan Akbulut, “Ancak  pek çok Türk vatandaşı yasal olarak Irak, İran ve Suriye’ye gidiyor. Bu ülkelerle iş yapan, akrabaları bulunan çok insan var. Bu kişiler de Amerika’ya vize alamayabilir”  şeklinde konuştu. Akbulut şöyle devam etti:

“Bu durumda olan Türk vatandaşlarına Amerikan vizesi verilmeden önce farklı bir uygulama getirilebilir. Bu kişilere yeni bir kontrol sistemi getirilebilir. Amerikan  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri , ABD’den vize almak isteyenlerin gerek duyulması halinde sosyal medya hesaplarının incelendiğini açıkladılar. Vize başvurusu yapan kişilerin sosyal medya hesaplarına kadar inceleyen bir mekanizma,  IŞİD teröristleriyle  dolu sınır komşuları olan Türkiye’ den vereceği Amerika vizelerinde çok daha titiz çalışacaktır diye düşünüyorum.”