117 ülkenin vatandaşı Türkiye’ye vizesiz olarak ya da internet üzerinden aldığı e-vize ile kolayca girebiliyor. 83 ülkenin vatandaşı ise bulundukları ülkedeki Türkiye’nin büyükelçiliğine gidip vize alabiliyor.

vize2Hemen belirtmeliyim ki, dünyanın bir numaralı gündeminin terör olduğu bir dönemde milyonlarca insanın elini kolunu sallayarak ülkemize girip çıkması büyük güvenlik zaafı yaratmaktadır.
Vize politikamızı değiştirmek, ülkemizi “Yolgeçen Hanı” olmaktan bir an önce kurtarmak zorundayız.
++
ABD’ye üç-dört günlük turistik seyahat amacıyla gitmek isteyen İstanbul’da oturan bir Türk vatandaşının yapması gerekenler bakın neler:
-ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunun internet sitesine girer… Orada bulunan formları eksiksiz doldurur…
-İstenen ödemeyi yapar ve randevu talebinde bulunur.
-Randevu günü pasaportu ve elindeki belgelerle başkonsolosluğa gider.
-Görevli kişiye adli sicil belgesini, renkli fotoğraflarını (Arka plan beyaz olmalı, kulaklar görünmeli, gözlükler parlama yapmamalı, saç yüzü kapamamalıdır) verir.
-Elindeki uçak biletinin gidiş-dönüş olması şarttır.
Pasaportta Arap ülkelerine, İran ve Suriye’ye girip çıktığına dair kayıtlar görünüyorsa işi zorlaşır. Adeta cinayet sorgulamasındaki gibi bir soru sağanağı başlar.
-Görevli, ABD’ye turistik seyahat yapmak istendiğinden emin olursa parmak izi aldırıp vize başvurusunu kabul eder. Ancak pasaportu hemen vermez, daha sonra posta yoluyla gönderir.
-Görevli,ABD’ye gidip orada kalınacağından şüphelenirse, geri dönüşü garanti edecek kimi belgeleri, örneğin Türkiye’de iş sahibi olunduğunu, banka hesaplarında yüklü hesapların bulunduğunu, gayrimenkullerin olup-olmadığını sorabilir, bunların belgelerini talep edebilir.
++
Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde dolaşabilmek için alınması gerekli “Schengen vizesinin şartları da ABD’nin öngördüğü şartlardan daha hafif değildir. Onlar da başvuruda bulunanları bin dereden su getirip adeta canından bezdirir.
++
Sonuç olarak diyeceğim şu:
Türkiye önümüzdeki yıllarda büyük terör olaylarıyla yine karşı karşıya gelmek istemiyorsa yapacağı işlerden biri de vize uygulamasını acilen değiştirmek olmalıdır.