TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Gaziantep Şube Başkanı Bekir Sıktı Severoğlu, Türkiye’yi savaş macerasına sürüklemek isteyen karanlık güçler olduğunu kaygıyla gözlemlediklerini ve ülkenin siyasi hesaplarla ayrıştırılmaya, ötekileştirilmeye, sindirilmeye ve korkutulmaya çalışıldığını söyledi.
Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle toplantı düzenlendi. Gaziantep Barosu, Gaziantep Diş Hekimleri Odası, Gaziantep Eczacılar Odası, ve Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Gaziantep Şube Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu, Türkiye’nin Türk-Kürt, Alevi-Sünni çatışması ile ayrıştırılmaya alet olmayı reddederek birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Severoğlu, barış için farklı görüşlere saygının esas alınmasını gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Maalesef Türkiye’yi savaş macerasına sürüklenmek isteyen karanlık güçler olduğunu kaygı ile gözlemlemekteyiz. Siyasi hesaplarla ayrıştırılmaya, ötekileştirilmeye, sindirilmeye ve korkutulmaya çalışılan bu ülkenin insanları olarak bizler; sağduyumuzu ortaya koyarak, Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrıştırmasına alet olmayı reddetmeli ve din, dil ve ırk ayrımı yapmadan barış için hep birlikte mücadele etmeliyiz. “dedi.