Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesine  konuşan Gül, Türk güvenlik birimlerinin Avrupalı partnerlerine her tür yardımı sunduğunu belirtirken  “Avrupa istihbarat versin” mesajını da iletti. Gül, Kobani ile ilgili olarak da “Türkiye’nin BM yetkisi olmadan bir ülkeye müdahalede bulunma hakkı ve yükümlülüğü bulunmadığını, ancak Kobani’deki katliama karşı dolaylı yollardan çok yardım yaptığını” söyledi.
Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’da Stefan Braun’un sorularını yanıtlayan Abdullah Gül,  Türkiye’nin Suriye ve bölgedeki gelişmeler ile AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede Avrupalı savaşçıların Suriye ve Irak’a geçişinin engellenmesinde üzerine düşeni yeterince yapmadığı yönündeki eleştirileri reddeden Gül, Türk güvenlik birimlerinin Avrupalı partnerlerine her tür yardımı sunduğunu, ancak yabancı savaşçıların göçüne karşı harekete geçebilmek için her tür bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirterek bu bilgileri vermeyip de eleştirenlerin dürüstçe davranmadığını ifade etti.
Abdullah Gül, Türkiye’nin IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye niye müdahale etmediği sorusunu da yanıtlarken, “Türkiye’nin BM yetkisi olmadan bir ülkeye müdahalede bulunma hakkı ve yükümlülüğü bulunmadığını belirterek, Kobani’deki katliama karşı dolaylı yollardan çok yardım yaptığını söyledi.
Deutsche Welle tarafından yansıtılan mülakat sırasında bölgede mülteci dramının insanlık için bir utanç olduğunu belirten Gül, AB’nin küresel bir aktör gibi davranarak mültecileri kabul etmesi ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı.Abdullah Gül, Türkiye’n’in AB üyelik sürecinde iki tarafın da eksiklikleri bulunduğunu belirtirken  “Beni en çok üzen, AB’nin Türkiye’yi stratejik bir kazanç merkezi bir ortak olarak görmemesidir.