Türkiye AB ilişkileri hep inişli çıkışlı ve uzun ince ve dikenli yolda yürümüştür. Ancak bu yürüyüşte Avrupa hep, Türkiye’yi kullanmıştır. Şimdi mülteci, dediler sınır güvenliği dediler, ne yaparsan, yap bize mülteci yollama dediler ve yarım kalmış fasılları açtılar.

Türkiye haberlerine baktığımda, Brüksel’de Türkiye AB ile 17. Fasıl açılmış gördüm.
Hayırlı olsun! Ancak  burada biraz durum düşünmek gerekir. Bence bu kocaman bir kandırmacadır. İnşallah ben yanılırım.
Çünkü Avrupa hep bize böyle göz kırptığında iktidarda hep düğün bayram havası estirmiştir, aynen bugünkü gibi. “Eniştem neden beni öpmek istiyor” gibi atasözümüz de hiç akıllarımıza gelmez.
Daha önce de mültecileri AB’ye yollamamak için vizelerin kaldırılacağı sözünü almıştık değil mi?
TÜRKİYE İÇİN İÇİN YANARKEN BU FASIL MERAKI NERDEN ÇIKTI?
Türkiye’de Allah aşkına ne oldu da, AB ile aramızda durdurulan Fasılları açtıracak koşullar oluştu. Türkiye için, için yanmıyor mu? Türkiye’de gazeteciler, düşünce özgürlükleri ayaklar altına alınarak şaibeli şekilde içeriye atılıyor mu?
Demokrasi ve özgürlükler tam işliyor mu? Ülkenin Güneydoğu’sunda savaş ortamı yok mu?  Kendi topraklarına egemen olamayan bir Türk devletinden bahsedilmiyor mu?
Avrupa neden Türkiye ile bir süredir durdurulan fasılları açmaya kalktı diye insan  bir özeleştiri yapmaz mı? Ne kadar da hevesliyiz, değil mi, bize birisi göz kırptığında, hemen ona koşmaya. Bugün olanlar aynen budur. Türkiye’de bugün gerek siyasi, gerek sosyal gerekse ekonomik konularda AB ile bütünleşecek her zamankinden daha kötü durumdadır.
Türkiye son yıllarda AK Parti’nin ilk yıllarındaki çıkışlarından geri adım atmaya başladı. AB’nin tam desteğini alan Türkiye vizyonunun iflas ettiğine Avrupalı artık inanıyor. Geçen gün İsveç’te yapılan Türkiye konulu seminerde herkesin ortak birleştiği nokta reformcu Türkiye artık yok yönündeydi. Yanı Avrupalılar uygulama giren yasalardan tutun, yaşamın her alanında Türkiye’nin eski günlerini arıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şimdiye kadar ki tutumu Avrupalıları kızdırdı. Artık eski güven ona kalmadı.
3 MİLYON İŞSİZ BİLE  YETERLİ TÜRKİYE KORKUSUNA
Türkiye’de 3 milyonu aşkın işsiz bile AB’nin Türkiye’de kaçmasına çanak tutar. AB hiçbir zaman
Türkiye’ye tam üyelik için kapı aralamadı, hep özel statü diye bir şey tutturdular. Kimseye tanımadıkları bu uygulamayı, Türkiye’ye önerme cesareti gösterdiler. Bizimkiler bu yaklaşıma bile tavır koyamadılar.
Hep tokadı, biz yedik, parsayı ise Avrupa topladı. Türkiye’ye ithalde serbest  bırakılan o gümrük kozunu Türkiye niye oynamaz? Türkiye hep 85 milyon nüfusu ile Avrupa’nın hep ve öncelikler arka bahçesi oldu. Onlar sattıkça memnun oldular. Biz de onlar bizim sırtımızı sıvazladıkça  mutlu olduk.
Peki, biz bunu tam okuyamadığımız için ve tam bir duruş sergileyemediğimiz için de hep bir orta oyuncusu olduk. Avrupa’ya Romenleri ihraç eden ve yaka silktiren bir Romanya kadar dahi olamadık.
O nedenle aslında bu açıdan bakıldığında Türkiye AB projesi iflas etmiştir. Bu Fasıllar da göstermeliktir.
Avrupa Türkiye’nin kapısının önündeki çöpleri temizlemeden hep bu şarkı ile uyutacak ve bu hayalimiz hep bitmeyen şarkı gibi devam edecektir. Bazı siyasi partiler de bu sayede şov yapıp, kendilerini
Avrupa fatihi ilan edeceklerdir.
Uyuma Türkiye, Avrupa bizim kaşımıza, gözümüze aşık değildir. Nerden çıktı bu Fasılları açma merakı?
İnsan hiç merak etmez mi?