Ancak mutluluk kavramı o kadar değişken ki, bazıları para ile mutlu olur bazıları için ise paranın hiç önemi yoktur. Aşk onlar için en önemlisidir. Gel de çık işin içinden.

“Mutluluk” yeni Anayasa’nın ana ilkesi, ana hedefi olmalıdır. Bu görev sadece bir bakanlığın değil tüm devlet kurumlarının ve yöneticilerinin ana görevi “vatandaşını mutlu yaşatmak” olmalıdır.
Birleşik Arap Emirlikleri’nde Mutluluk Bakanlığı kurulacağı haberini dün haber bültenlerinde duydum. Bir süre önce de inanın bu başlığı yazım için düşünmüştüm. Ancak bu haberi duymam gerekiyormuş.
Tabii ki, ben bunu kendi ülkeme Türkiye’ye yakıştırarak düşünmüştüm. Neden derseniz, dünyanın en mutlu ülkeler sıralamasında Türkiye gözükmüyor da ondan.
İskandinav ülkeleri Norveç lider, Finlandiya Danimarka ve İsveç ise bu mutlu ülkeler arasında ilklerde geliyorlar.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid el Maktum, ’’Mutluluktan Sorumlu Devlet Bakanlığı’’ kurulacağını duyurduğuna göre bizim  Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da kulağına ben söyleyeyim.
Arap ülkelerindeki bazı uygulamaları Türkiye’ye uyarlamakta üstümüze olmadığına göre Türk halkının mutluluğunun artırılması için de böyle bir bakanlık her zamankinden daha fazla gerekli.
Üstelik, böyle bir uygulamanın Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir ilk olduğu, Türkiye’de de uygulamaya sokulsa belki de ikinci olacak. Onun için Türkiye elini çabuk tutmalı.
MUTLULUK DEĞİŞKEN VAY ARAPLARIN BAŞINA
Peki, bir toplumu mutlu etmek için ne gerekli?
İşte önemli olan budur.
Dünyada ilk olduğuna göre bütün dünya ya bunu keşfetmiş ki, böyle bir gereksinim duymuyor, ya da işin fantazi kısmı.
Birleşik Arap Emirlikleri, kendi ülkesinin vatandaşlarında mutluluğun sırlarını soracak. Ona göre hükümet planını yaşama sokacak. Ancak mutluluk kavramı o kadar değişken ki, bazıları para ile mutlu olur bazıları için ise paranın hiç önemi yoktur. Aşk onun için en önemlisidir. Bazıları için iş bulmak mutluluk, bazıları için sağlık mutluluktur.
Gel de çık işin içinden. Bu örnekleri sıralamaya kalksak, o kadar değişken o kadar farklı mutluluk sırları var ki, bu işin içinden çıkacak bakanlığa ya da Bakan’a Allah sabır versin.
MUTLULUĞUN SIRRI NEDİR?
Aslında insanların genel mutluluğu  önemlidir.
Bir kere ülkede huzur mutluluğun en önemli şartıdır
İnsanlar huzurlu, geleceği güvenli, her konuda yaşadığı ülke de eşit olacak ki bunlar da önemlidir.
Bir de ülkenin refah seviyesi olacak ki en önemlisi de budur.
Bir ülkede bir rafah seviyesi var ise insanlar, kula kulluk etmiyor ise, öz iradesi ile hiçbir baskı görmeden o ülkenin güzelliklerinden faydalanıyor ise işte o ülkede yaşayan insanlar mutludur.
“Mutluluk” yeni Anayasa’nın ana ilkesi, ana hedefi olmalıdır.
Bu görev sadece bir bakanlığın değil tüm devlet kurumlarının ve yöneticilerinin ana görevi “vatandaşını mutlu yaşatmak” olmalıdır.