Türkiye’yi bildim bile hep sağ ideoloji yönetti. Türkiye’yi bir de gerçek bir sosyal demokrasi ideoloji yönetseydi ne olur diye düşünmedim değil.

Nedense Türkiye’nin ilk partisi Cumhuriyet Halk Partisi, halkçı, sosyal demokrasi söylemi olmasına rağmen demek ki, sosyal demokrasi anlayışından uzak kalmış.

Çok partili dönemde daha çok hep muhalefette kalarak, Türkiye’de varlığını gösterdi. Oysa CHP İsveç gibi bir sosyal demokrasi anlayışını yerleştirseydi, Türkiye’nin bugün vazgeçilmez partisi olabilir.

Dünkü yazımda bahsettiği gibi 1876 yıllarında dibe vuran bir ülke nasıl oldu da bugün imrenilerek bakılan bir ülke oldu. İşte bu Sosyal Demokrasi’nin tam işletildiği bir politika gerçekleşti.

Bir ülkede yaşayan insanların en mutlu olduğu şey, her şeyin ötesinde eşit olmasıdır. Zengin-Fakir ayırımının uçuk olmamasıdır. Fakirin bu uçurum karşısında ezilmemesidir. Yani adaletli bir devlet anlayışının yaşama geçmesidir bu.

YAŞLILARA EN İYİ BAKILAN ÜLKE

İsveç kompleksinde değilim. Bazıları 30 yıldır burada yaşadığım için beni İsveç’in etkisinde hissedebilir. Onlar öyle sansın. Ancak ben başımı hiç kuma sokmadım. Gerçek neyse hep onun peşinde koştum. Kendimi yaşarken, bazıları gibi hiç aldatmadım.

Boş lafların peşinde koşmam. İşte bu satırları okurken, emin olun böyle bir kompleksten uzak yazıyorum.

Nerde kalmıştık, İsveç Sosyal Demokrasi anlayışı. Evet, bu sosyal demokrasi anlayışı bazı ülkelerde laf olsun diye konuşulur.

Ancak İsveç bunun beşiği olduğu için burada bu doğallığı ile yaşanır. Birleşmiş Milletlerin (BM) raporlarında da bu söylediklerime dikkat çekiliyor.

stockholm
stockholm

Ekonomik ve Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatına göre dünyanın en sağlıklı sistemi İsveç yapıyor diyor. En iyi yaşlıların bakıldığı, en iyi çocukların bakıldığı, en iyi eğitimin verildiği ülkeler sıralamasında İsveç yine ilk sırada.

Sadece bunlar mı? En mutlu genci de yaşlısı da bu ülkede yaşıyor. Bir toplumun olmazsa olmazlarından olması gereken yargı eşitliği bu ülkede tartışılmayacak bir konuların başında geliyor.

Yolsuzluklar ise hiç yok denecek kadar azdır. Geçmişte İsveç’te yazılan çizilenlerden sanıyorum hatırlıyorsunuzdur. Birçok önemli siyasetçi, bir televizyon vergisini ya da devlete ait kredi kartını ile bir çikolata aldığı için siyasi yaşamı sonlanmıştır. Öyle milyon dolarlık yolsuzluklara ise hiç tanık olmadım.

FAKİRLİKTEN ZENGİNLİĞE GİDEN BİR ÜLKE

İşin özünde tabii ki devlet olarak iyi yönetilmek, ülkenin gelir kaynaklarının o ülke içerisinde yaşayan insanlar arasında eşit ve adaletli paylaşılmasıdır.

Bizdeki gibi devlet kaynaklarının bazılarının cebine hortumlanmamasıdır. Bu siyasi anlayış çok uzak değil, 1930’lü yılların başında köyden başlayan bu anlayış sosyal demokrat ideoloji ile bu noktalara gelmiş.

Yaklaşık 44 yıl İsveç’i yöneten köy çıkışlı Sosyal Demokrat Parti ideolojisi dünyada ses getiren o Sosyal Demokrasi anlayışını dünyaya adeta kazıdı. İsveç modeli olarak da günümüzde bazı siyasetçilerin ülkesine örnek verdiği İsveç modelinde sosyalist prensiplerin, liberal bir ekonomi ve demokratik anlayışla yaşama geçmesidir.

Türkiye’ye İsveç gibi sosyal demokrasi yakışır deyince aklıma Sosyal Demokrat lider merhum Erdal İnönü ile bu fotoğrafım geldi.
Türkiye’ye İsveç gibi sosyal demokrasi yakışır deyince aklıma Sosyal Demokrat lider merhum Erdal İnönü ile bu fotoğrafım geldi.

Yaşadığım bu ülkede vergi oranları yüksek, ancak verilen bu vergi bir şekilde geri dönüyor. Türkiye’nin yeni tanıdığı işsizlik, hastalık ödentisi, kira yardımı, çocuk parası ve sosyal yardım bu ülkede yıllardır öyle sembolik rakamlarla da verilmedi.

Bugün de aynı şekilde verilmeye devam ediyor. Örneğin bir göl kenarında boğulma ihbarına 15 dakikada helikopter olay yerine gönderiliyorsa, gelin insana verilen değeri siz hesaplayın. Çocuk dövmenin yasak olduğu İsveç, eğitimde ise dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alıyor.

NÜFUSU AZ ANCAK MARKASI BOL ÜLKE

İşte 9,5 milyonluk o beğenmediğiniz İsveç, bugün dünyaya verdiği markalarla da iz bırakmış bir ülkedir. Dünyanın marka ülkeleri sıralamasında ilk 4 ülke arasında İsveç var.

ikea-ankara
ikea-ankara

İşte bunlar Türkiye’de de çok iyi tanınanların başında gelenler Volvo, Scania, Saab, İkea, Ericsson, Skype, Atlascopco. Dünyanın en itibarlı ödüllerinin başında gelen Nobel’de bu ülkede veriliyor.

Björn Borg
Björn Borg

İşte bir ABBA müzik grubunu bile yıllardır ve bugün bile zevkle dinliyoruz. Tenisçilerin kralı Björn Borg hala hafızalarda. Dünyaca ünlü oyuncu artisti Greta Garbo, oyun yazarı ve film yönetmeni İngmar Bergman, ünlü kayakçısı İngemar Stenmark.

İşte o beğenmediğimiz 9,5 milyon İsveç bunları çıkarmış. Var beğenmeyin. Siz hala başınızı kuma sokmaya devam edin. Bu insanlar biz büyük ülkeyiz diyerek de tribüne hiç oynamıyorlar. Yaptıkları ortada dünya onlara büyük. Oysa nüfus olarak 9,5 milyoncuklar.