Türkiye, dört kategoride toplam sekiz ekiple katıldığı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası’nda üç takım şampiyonluğu, altısı bireysel olmak üzere 12 podyum çıkardı.

Portekiz’in Albufeira kentinde güneşli bir havada yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası’nda kıtanın her köşesinden gelen 75 kulüp yarıştı.

Gençler ve büyüklerde yapılan organizasyonda toplam dört takım birinciliği belirlenirken, üç kupa Türkiye’nin, bir kupa İspanya’nın oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Galatasaray’ın katıldığı büyük erkekler yarışında Ramazan Özdemir 4. olurken, Vedat Günen 7., Alper Demir 11., Bekir Karayel de 15. sırada yarışı noktaladı.

117 atletin yarıştığı bu dalda İstanbul BŞB’nin topladığı 37 puanla şampiyonluğu kucakladı. Böylece kupa tarihinde büyük erkeklerde ilk kez Türkiye’den bir takım şampiyonluk kazandı.

İstanbul Büyükşehir, Avrupa Kulüpler Kros’ta son iki sezonda ikincilikte kalmıştı. Kupadaki diğer Türk takımı Galatasaray ise 128 puan toplayarak Avrupa beşinciliğini elde etti.