Suruç’daki saldırı için “Bir IŞİD militanı düzenledi” deyip geçmek mümkün mü, yoksa olayın ardında başka şeyler de mi aramalıyız?
İngiliz Times gazetesinde yayımlanan “Cephede çatışma” başlıklı başyazı, konuya bakışımızı değiştirecek ipuçları veriyor doğrusu.
Yazıda, “Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD’e karşı mücadele edenler arasında sahada fark yaratan tek güç olan Kürtlerle işbirliği yapmalı… Türkiye’nin NATO’daki müttefikleri ile de tam bir işbirliği içerisinde olmalı… . Kendisinin stratejik İncirlik Üssü’nün Batı’nın hava kuvvetlerine açması gerekir… Eğer IŞİD karşıtı ittifak başarılı olacaksa, Türkiye bu ittifakın kalbinde olmalıdır” deniyor.
İlginç değil mi?
++
Times, sıradan bir bulvar gazetesi değil. Dünya siyasetini yakından takip eden, dünya egemenleriyle iç içe olan, çoğu zaman onların sözcülüğünü üstlenen bir yayın organı.
Böyle bir gazetenin, Suruç’ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın hemen ardından, Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerle işbirliği yaparak İŞİD’e karşı savaşa girmesini istemesi ve İncirlik üssünü Batı’nın savaş uçaklarına açmasını talep etmesi son derece manidar geldi bana.
Başyazının “Cephede Çatışma” başlığıyla yayımlanması da ayrıca dikkate değer. Suruç ne zamandan beridir Suriye’deki iç savaşın cephesi olarak kabul ediliyor?
++
Evet, IŞİD terör örgütüyle kararlı biçimde mücadele edilmeli, bunun için istihbarat birimlerimiz güçlendirilmeli, güvenlik güçlerimiz her an teyakkuzda olmalıdır.
Bunda tartışılacak herhangi bir nokta yok.
Ama IŞİD’le mücadele ederken Batılı kimi güçlerin Türkiye’yi Suriye’deki iç savaşın içine sokmak arzusunda olabileceklerini ve bu konuda bazı planlar yapmak isteyebileceklerini de unutmamak gerekiyor galiba.
Suruç’taki katliamı soruşturan devlet görevlilerine naçizane tavsiyem, “Bu saldırı kimin ya da kimlerin işine yarıyor” sorusuna doğru yanıtlar aramaları ve olayın ardında uluslararası bir tezgah olup olmadığını da mutlaka araştırmalarıdır.