MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Dünyada üretim artışının olmadığı hiçbir ülkede başarı yoktur. Türkiye’nin yeni bir ekonomi, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme politikasına olan ihtiyacı her geçen gün daha da artmaktadır” dedi.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin ekonomik anlamda nefesinin tıkandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1,4 milyar TL’lik kaçak saray, 185 milyon dolarlık uçaktan sonra örtülü ödeneğe de el attığını belirten Tanrıkulu, “Anayasamıza göre ‘örtülü ödenek’ kullanma yetkisi ve görevi bulunmayan saray makamı, yılsonuna kadar 2,1 milyar TL’nin hesapsızca kullanma yetkisine kavuşmuştur. Devletin her türlü imkanını kendisinin rahatlığı ve konforu için kullananlar, çalışanımıza, emeklimize sıra geldiğinde kaynak yok bahanesine sarılmaktadır” dedi.
Türkiye ekonomisinde bugün yaşanan sorunların en önemli kaynaklarından birinin son 12 yıldır sanayileşmeye gereken önem ve önceliğin verilmemesi, adeta bir sanayisizleşme sürecine ortam hazırlanması olduğunu savunan Tanrıkulu şunları dedi:
“Türkiye’de sanayi üretimi 2002 yılından bu yana düşmektedir. 2002 yılında yüzde 9,4 olan sanayi üretimindeki artış hızı 2012’de ise yüzde 2,5’e kadar gerilemiştir. İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı son 25 ayın en düşük değerini Mart ayında görmüştür. Dün ülke genelinde yaşanan ve sebebinin açıklanamadığı elektrik kesintisi nedeniyle sanayimizde milyonlarca dolarlık zarar meydana gelmiştir. Son 12 yılda tarım ve imalat sanayi gibi dış ticarete açık sektörlerimizin GSYH içindeki payı sürekli gerilemektedir. Bu duruma çözüm sunamayan, seyirci kalan iktidarın elinde günü kurtaracak malzemesi de kalmamıştır.” Günü laf kalabalığıyla geçirerek Türkiye’nin düştüğü acı tablo karşısında hiçbir sorumluluk duymayan AK Parti’nin 2015 yılı büyüme tahmininin de yılın ilk üç ayında çöktüğünü kaydeden Tanrıkulu, Daha bugünden 2015 yılı 1’inci çeyrek büyümesinin de düşük eksi sıfır çıkacağının zemini hazırlanmaya başlanmıştır. Türkiye uzun vadeli bir durgunluk dönemine girmiştir. Bu büyüme hızı ve üretim profili ile MHP’den aşırılan 2023 hedefleri artık hayalden öteye gidemeyecektir.