TÜRKİYE’nin en büyük barınma merkezi özelliği taşıyan Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Suruç İlçesi’nde bulunan AFAD Konaklama Tesisleri’nde kalan Suriyeliler için prefabrik hastane yapılıyor.

40 bin kişi kapasiteli ve Suriyeli 26 bin sığınmacının barındığı AFAD Suruç Konaklama Tesisleri’nde, 750 metrekarelik alana inşa edilecek prefabrik hastanede sığınmacılar tedavi edilecek. İş makineleri, içerisinde laboratuar, muayene odaları, bekleme salonları ile dahiliye, diş, çocuk ve acil servis polikliniklerinin yer alacağı hastanenin inşasına başladı. Hastanenin 45 günde bitirilmesi planlanıyor.
Tesisin Müdürü Mehmet Han Özdemir, hastanenin sığınmacılara hizmet vereceğini belirterek, şöyle dedi:
“Çadır kentimiz 1 yıldır burada faaliyet gösteriyor. Ama şimdiye kadar hastane faaliyetleri çadırlarda sürdürüyorduk. Doktorlarımız tedavilerini çadırlarda yapıyorlardı. Biz de devlet olarak teşekküllü bir hastane yapılmasına karar verdik. Sadece çadır kent diyoruz ama bunu bir kasaba ya da bir ilçe olarak düşünürsek, içerisinde ne olması gerekiyorsa her şey burada da vardır. Sağlık hizmetleri burada çok önemlidir ve devletimiz de buna çok önem veriyor. Bu yüzden hastanenin yapımına başladık. Hem ülkemiz için hem de misafirlerimiz için hayırlı bir hizmet olacaktır.”
‘1 YILDA 200 DOĞUM GERÇEKLEŞTİ’
Özdemir, barınma merkezinde 1 yılda 200 bebeğin dünyaya geldiğini ifade ederek, “Burası 15 mahalleden oluşuyor. Her mahallede 3 bin 500 kişi yaşıyor. Tabi burada yeni doğan çocuklar oluyor. Aynı zamanda ölümlerde oluyor. 1 yılda 200 doğum gerçekleşti. Şu anda 26 bin kişiyi burada misafir ediyoruz. Burada yeni yapılacak olan hastanemiz tüm misafirlerimizin ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanacak” diyende konuştu.