NEW YORK(ANKA) – 1 Kasım seçim hemen öncesi Türk ekonomisi, büyüteç altında. “Türkiye’nin büyüme hedefleri sınanıyor” diyen Wall Street Journal Gazetesi, “Yavaşlayan büyüme, terör saldırılarındaki artış ve potansiyel olarak ayrıştırıcı” gibi gördüğü 1 Kasım seçimi ortamında, Türkiye’nin ekonomik çekiciliğinin azaldığını, hükümetin 2023 hedeflerine yönelik meydan okumalarının arttığını düşünüyor.
ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “Türkiye’nin büyüme hedefleri sınanıyor” başlığı ile verdiği geniş haber analizinin spotunda “Ülkenin ekonomik çekiciliği, siyasi geleceğine ilişkin belirsizlik arasında azaldı” sözleri kullanıyor.
Türkiye’nin 2023 hedeflerine yönelik meydan okumaların gittikçe artmış gibi göründüğünü düşünen gazete, “Yavaşlayan büyüme, terör saldırılarındaki artış ve Pazar günü potansiyel olarak ayrıştırıcı olan parlamenter seçimlerine giderken uzun süreli siyasi belirsizliği olasılığı ortamında Türkiye’nin ekonomik çekiciliği azalıyor” yorumunu yapıyor.
WSJ, hükümet yetkililerinin meydan okumaları kabul etmekle birlikte siyasi istikrarın sağlanması ve yeni bir anayasa dahil yeni siyasi ve ekonomik reformların Meclis’ten geçirilmesi ve ileri teknoloji imalat temelinin oluşturulması ile AK Parti’nin 2023 hedeflerine ulaşabileceğini söylediklerini anlattıktan sonra son yıllarda AB’deki finansal krizleri ve Ortadoğu’daki ihtilafların Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine vurgu yapıyor.
Liranın keskin değer kayıplarına karşın Türkiye’nin ihracatının  yüzde 9 azaldığını, yatırımcıların yükselen piyasalardan kaçışlarının da baskıyı arttırdığını söyleyen WSJ,  Türkiye’nin “zorluklarının”  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık planlarından “kaygılı” seçmenlerin Haziran ayında iktidar partisinin çoğunluğuna son vermesi ile “derinleştiğini” yazıyor.
-2015 YILINDA YATIRIMCILAR TÜRKİYE’DEN “6 MİLYAR DOLARI ÇEKTİ”-
ABD’li gazete,  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyonu oluşturma “başarısızlığına” işaret ettiği haber analizinde TC Merkez Bankası verilerine dayanarak “Büyümen siyasi belirsizliğin arasında küresel fon yöneticileri, 2015 yılının başından bu yana Türk hisse ve tahvillerinden 6 milyar dolar çekti” diyor.
Ülkenin uzun süreli “siyasi belirsizliğinin liderlere olan güvenini güçlendirmediğini, çoğu Türk vatandaşının ekonominin iyi yönetilmediğini düşündüğünü” söyleyen gazete, “Türk iş dünyası kuruluşları da,  Sayın Erdoğan’ın rakiplerine bağlı şirketlere yönelik siyasi nedenli baskıların yatırımcı güvenini azaltan başka bir faktör olduğunu söylüyorlar” diyor.
Buna karşın gazete, “hükümet yetkilileri,  siyasi belirsizliğin ekonomiye sıçrayışının geçici olduğunu ve seçim sonrası sağlanacak istikrarın AKP’nin başında bulunacağı hükümetin uzun bir süreden beri parti gündeminde bulunan sert reformların yapılmasına olanak sağlayacağını savunuyorlar”  diye yazıyor.