Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yüzde 3,5-4 civarında bir büyümenin, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre yaklaşık 2 kat veya daha hızlı büyümesi anlamına geldiğini vurgulayarak,  “Kalkınma ve refahın iki temel bileşeni olan siyasi istikrar ve reform hükümeti sayesinde ülkemizin ekonomik görünümü pozitife dönmüştür” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.  Türkiye’nin 2015 yılında çok zor bir konjonktürde başarılı bir büyüme performansı sergilediğini vurgulayan Şimşek,  Türkiye ekonomisinin 2015 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde, ilk 3 çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında büyüdüğünü anımsattı.

Yılın üçüncü çeyreğinde büyümenin özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleştiğini bildiren Mehmet Şimşek, şu ifadeleri kullandı: “2015 yılında iki seçim nedeniyle oluşan siyasi belirsizliklere, Fed’in faiz artırım beklentisiyle küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya, komşu ülkelerde artan jeopolitik gerginliğe, en büyük ticaret ortağımız olan AB’deki ekonomik sorunlara ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki yavaşlamaya rağmen elde ettiğimiz ekonomik büyüme yadsınamayacak bir başarıdır.

Yüzde 3,5-4 civarında bir büyüme, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre yaklaşık 2 kat veya daha hızlı büyümesi demektir.
2016 yılı ise çok daha iyi olacak; çünkü reformlar hayata geçirilecek ve büyüme potansiyeli artacak. Kasım seçimleri sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi ve dört yıllık iktidar döneminde reformları hızla uygulamaya koyacak olmamız, orta vadede gelişmiş ülkelerle arayı kapatmaya devam edeceğimizi göstermektedir.
Türkiye ekonomisi yüksek istihdam yaratmaya devam etmektedir. Küresel kriz sonrası dönemde yaklaşık 6,4 milyon kişiye, son bir yılda ise 800 binin üzerinde yeni istihdam yarattık. Orta-uzun vadede, özellikle genç ve kadınların istihdamına yönelik uygulamalarımızla yüksek düzeyde iş imkanı oluşturmaya devam edeceğiz.”