Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yemen’de meşru devlet otoritesinin bir an evvel  tesis edilerek istikrar ve güvenliğin yeniden hâkim kılınmasını arzu ettiğini, bu yöndeki çabaları desteklediğini bildirdi.

ANKARA – Türkiye Yemen’e insani yardım sağlıyor. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin gıda ağırlıklı insani yardım operasyonunun  ilk ayağını oluşturan yardım malzemesinin Cibuti’deki Yemenli sığınmacılara geçtiğimiz hafta içinde dağıtıldığını belirterek, “4 ton ağırlığındaki ilaç yardımı ise THY uçağıyla 26 Mayıs 2015 tarihinde Cibuti’ye sevk edilmiştir” dedi.

Yardım faaliyetlerine önümüzdeki günlerde de devam edilecek.
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yemen’de meşru devlet otoritesinin bir an evvel  tesis edilerek istikrar ve güvenliğin yeniden hâkim kılınmasını arzu ettiğini, bu yöndeki çabaları desteklediğini bildirdi.
Açıklamada Yemen’deki şiddet ve kuvvete başvurarak fiili kontrol elde eden güçlerin  yol açtığı olumsuz insani şartların iyileştirilmesi ve mağdur durumda olan Yemenlilerin temel ihtiyaçlarına katkı sağlanması için Türkiye’nin meşru Yemen makamları ve ilgili Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla eşgüdüm içinde gerekli çalışmalar yaptığına dikkat çekiliyor. Açıklamada şöyle deniliyor:
“Bu çerçevede, gıda ağırlıklı insani yardım operasyonumuzun ilk ayağını teşkil eden insani yardım malzemesi Cibuti’deki Yemenli sığınmacılara geçtiğimiz hafta içinde dağıtılmıştır. 4 ton ağırlığındaki ilaç yardımı ise THY uçağıyla 26 Mayıs 2015 tarihinde Cibuti’ye sevk edilmiştir.
Önümüzdeki günlerde de mevcut çatışma ortamına rağmen her türlü imkan seferber edilerek Cibuti’den deniz yoluyla Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırılması planlanmaktadır.”(ANKA)