Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert,  Türkiye’den tüm tarım ürünlerinin ithalatını durdurabileceklerini söyledi. Bu arada, Rusya’nın Türkiye’den getirilen 35 ton biberi geri çevirdiği de bildirildi.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, , geçmiş dönemde Türk yetkililerin yaşanan anlaşmazlıkları müzakere etmek için Rusya’ya geldiğini, şimdiyse sadece düzeltici tedbirler alacaklarını ifade eden mektuplar gönderdiğini belirtirken Türk yetkililerin tutumunu eleştirdi.
“Türk tarafıyla temas kuramazsak ya da müzakereler başarısız olursa sadece kural ihlalinin olduğu ürünlere veya tüm ürünlere karşı ambargo uygulayabiliriz” diyen Dankvert, “Tüm tarım ürünlerine yasak getirmeyi ihtimal dışında tutmuyoruz” sözlerini de kullandı. Dankvert, bu kararın bir ay içinde gerçekleşebileceğini de söyledi.

-35 TON BİBER GERİ ÇEVRİLDİ-

Bu arada Rosselhoznadzor’dan yapılan açıklamada, Türkiye’den getirildiği tespit edilen 35 ton biberin Rusya’ya girişinin engellendiği bildirildi. Açıklamada, 17 Mart’ta uygulamaya konulan geçici kısıtlamalara bağlı olarak karantina altında tutulan ürünlerin Rusya’ya girişine yasak getirildiği belirtildi.
Bu açıklamaları yansıtan Sputnik ise Türkiye’nin 24 Kasım’da Rus savaş uçağını düşürmesi üzerine Ocak’tan itibaren Türkiye’ye bir dizi yaptırım getirdiğini belirterek bu yaptırımlar kapsamında brokoli, elma, üzüm, çilek ve kayısı gibi bir dizi ürünün Türkiye’den alımı durdurulduğunu anımsattı.