TERÖR örgütü IŞİD’in, Türkiye’de birçok ildeki araç kiralama şirketlerinden ‘joker’ olarak anılan işbirlikçileri aracılığıyla kiraladığı 5 bin civarında aracı Reyhanlı üzerinden Suriye’ye kaçırdığı iddia edildi.
IŞİD’in Suriye’de yürüttüğü silahlı eylemlerinde kullandığı arazi tipi ve binek araçlarının çoğunun Türkiye’den kaçırıldığı, araç kiralama firmalarından ‘joker’ adı verilen işbirlikçiler aracılığıyla kiralanan araçların Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki sınır kapısından çeşitli yöntemlerle çıkarıldığı ileri sürüldü.
Antalya Araç Kiralama Kuruluşları Derneği Başkanı Ergün Akça, Reyhanlı üzerinden IŞİD’e kaçırılan araç sayısının Antalya’da 200, Türkiye genelinde ise 5 bine yakın olduğunu söyledi. Kiralanan araçların Reyhanlı’daki sınır kapısından çıkartıldığını öne süren Ergün Akça, Reyhanlı’da bazı galerici veya kişilerin de bu işin içinde olduklarını iddia etti.
Araçların firmalardan 2- 3 günlüğüne kiralandığını belirten Akça, sistemi şöyle anlattı:
“Sonra Reyhanlı’da ucuza IŞİD’e satılıyor. Kaçırılan araçlarda uygulanan yöntemlerden biri de ikiz plaka. Ellerinde olan bir aracın aynısından kiralanıyor ve plakası ve ruhsatı kiralanan araca aktarılıyor. Sınırdan bu şekilde çıkarılıyor. Çünkü sınırda şase kontrolü yapılmıyor. Sınırdan geçtikten sonra IŞİD’e teslim ediliyor. Plaka ve ruhsat sökülüp çantada geri getiriliyor ve kendi araçlarına geri takılıyor.”
IŞİD’e gönderilmek amacıyla son 2 yıldır Türkiye’de en çok Konya’dan araç kaçırıldığını dile getiren Ergün Akça, Antalya’dan ise 200’e yakın aracın çeşitli yöntemlerle Suriye’ye gittiğini ve geri alınamadığını dile getirdi. Firmaların dışında ‘kaçak’ olarak adlandırdıkları bireysel olarak kiralayanların da araçlarını kaptırdığını belirten Akça, “Kişiler internet üzerinden araçlarını kiralıyorlar. Onlarda güvenlik önlemleri daha az. Bu şekilde de çok sayıda kişinin aracı çalındı. Örneğin Konya’da TEDAŞ’ta çalışan bir güvenlik görevlisi kiralamış ve aracı parçalanıp satılmış geriye sadece şasesini bulabilmiş” dedi. Kendi firmasından da 50 bin liralık bir otomobilin kaçırıldığını dile getiren Akça şunları kaydetti:
“21 Kasım 2014 tarihinde İngiliz asıllı Cheri M. Y. isimli bir kadınla eşi olduğunu belirten İdris U. gezi amaçlı Fethiye’ye gitmek için bir haftalığına araç kiraladı. Ehliyeti ve pasaport fotokopilerini aldık ve işlemlerin ardından aracı kiraladık. Birkaç gün sonra telefon edip gezinin uzayacağını ve kiralamayı bir aya çıkartmak istediğini söyledi, kabul ettik. Yaklaşık 10 gün sonra aracı takip ettiğimiz GPS sistemi söküldü.

FACEBOOK YORUMLARI