NATO geçen iki yılda Türkiye’deki Patriot bataryaları aracılığıyla Suriye’den fırlatılan yüzlerce kısa vadeli füzenin tespit edildiğini bildirdi

NATO’dan İspanya’nın Türkiye’deki Patriot varlığına katılması dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada,  İttifak’ın Türkiye’nin savunulması taahhüdüne tamamen bağlı olduğu bildirildi. İspanyol Patriot birliklerinin Adana’daki anti balistik füze konuşlanmasına 2013 Ocağından bu yana katkı sunan Hollanda birlikleri yerine katıldığını hatırlatan NATO, şöyle dedi:

“Son iki yılda NATO’nun Türkiye’nin güneydoğu sınırı üzerindeki Patriot konuşlanması, Türkiye’nin hava savunmasını Suriye’nin balistik füzelerinin maruz kıldığı tehdide karşı güçlendirmiştir. NATO Dışişleri Bakanları misyonu, Türkiye’nin talebi üzerine Aralık 2012’de onaylamıştır. Aynı zamanda da Almanya, Hollanda ve ABD, iki Patriot füze bataryası ve bunları çalıştıracak askeri personel konuşlandırmıştır. İspanyol birimi şu anda göreve hazır vaziyette ve güneydoğu kenti Adana’yı korumaktadır. Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlu Alman ve Amerikan bataryaları da yerlerindedir. NATO Suriye’de süregelen krizi izlemeyi ciddi bir şekilde izlemeye devam edecektir. Geçen iki yılda NATO Suriye’nin fırlattığı yüzlerce kısa menzilli füze tespit etmiştir.”

FACEBOOK YORUMLARI