ABD’nin en üst düzey komutanlarından biri olan ABD  Merkez Komutanlığı (CENTCOM)  Başkanı General Joseph Votel,  Türkiye’de  yakın işbirliği içinde oldukları subayların bazılarının cezaevine konulduğuna dikkat çekerek başarısız darbe girişiminin sonuçlarının ABD ordusunun bölgedeki operasyonlarını olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerini söyledi.

Bu arada, ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı emekli Orgeneral James Clapper ise, “Bizim muhatabımızın pek çoğu, ihraç edildi veya gözaltına alındı. Bunun ABD’nin Ortadoğu stratejisini geriletip zorlaştıracağı konusunda  kuşku yok” şeklinde konuştu.
Colorado eyaletinin Aspen kentinde Perşembe günü düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu sırasında konuşan Joseph Vogel, yaptığı açıklamada Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin olası etkilerine değinirken “Bizim birçok Türk liderle, özellikle askeri liderlerle ilişkilerimiz var. Bunun bu ilişkiler üzerindeki etkisinden kaygılıyım” dedi.
Votel’in açıklamalarına dikkat çeken Wall Street Journal gazetesi ise “General, Pentagon’un müttefikleri Türkiye’de cezaevine konulduğunu söylüyor” başlığı ile verdiği haberde “ABD ordusu, Türkiye’yi Suriye ve Irak’taki İslam Devletiyle mücadele çabalarında hayati bir ortak olarak görüyor. Ancak ordunun bazı mensuplarınca düzenlenen darbe girişimi, iç gerilimleri alevlendirdi ve şimdi Türk hükümeti, bir bastırma gerçekleştirerek binlence kişiyi göz altına aldı” yorumunu da yaptı.
-CLAPPER: BİZİM MUHATABIMIZIN BİRÇOĞU İHRAÇ EDİLDİ VEYA GÖZALTINA ALINDI”-
Bu arada, Aspen’de Votel’in ardından konuşan Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı emekli Korgeneral James Clapper ise, başarısız darbe girişiminin “Türkiye’deki ulusal güvenlik mekanizmasının tüm bölümlerini etkilediğini” belirtti.
ABD Başkan Barack Obama’nın başlıca istihbarat danışmanı olan Clapper “Bizim muhatabımızın pek çoğu, ihraç edildi veya gözaltına alındı. Bunun ABD’nin Ortadoğu stratejisini geriletip zorlaştıracağı konusunda  kuşku yok” dedi. (ANKA)(CN/ORH)