Türkiye’de turizm sektörü bir garip. ’daki reklamlarda öyle rakamlar vermişler ki, bu fiyatla nasıl kurtarılır dedirten cinsten. 140 € ile 240€ arasında değişen fiyatlarla bir haftalık uçak dahil “all inclusive.” Yani sabahtan akşama kadar tüm yiyecek ve içecekler dahil fiyattır.

Bu kadar ucuz ve küçük rakamlara rağmen Avrupalı Türkiye’ye gitmiyor, gitmek istemiyor. Buradaki arkadaşlarımı cesaretlendiriyorum, “200 Euro’ya bedava, gerçekten eğlenirsiniz korkulacak bir şey yok diyorum” ama ona rağmen gitmiyorlar. Ama benim turizmcim, yerli turiste öyle fiyatlar veriyor ki, sanırsın karnı tok.
Yıllardır yerli turiste en pahalı otel turları satıldı.
Millet mecburen bu paraları taksitlerle ödeyerek yaptı. Kazıklandığını bile bile. Hiçbir şey değişmedi. Her zamanki gibi kazıklamaya ve kandırmaya yönelik bir turizmimiz var.

Bir arkadaşım Marmaris’e yakın bir yerde “taş ev, oda ayarlayayım sana” dedi, “olur bak bakalım” dedim. Bu arada da telefonuma her gün o kadar reklam geliyor ki bütün sitelere vermişler, 220 Euro’ya uçak dahil kişi başı sekiz günlük bir tatil diye. Ben de o tatillerden birisini almak üzereydim fırsat bu fırsattır deyip.
Ama arkadaşım o kadar methetti ki o köyü merak ettim, fiyatları bildiren bir mail atsınlar dedim. Ertesi günü mail attılar, fiyat yolladılar bize, gecelik 810 TL. Yani 200 Euro. Bir odada iki yetişkinle bir çocuk fiyatı ve yeme içme hariç, uçak zaten yok. Odanın manzarası da bahçe manzarası…
Fiyattaki uçuruma bakar mısınız?

Nasıl bir şeydir bu böyle? Eğer otelleri tıka basa doluysa, tebrik ederim ama sinek avladıklarından eminim, araştırma yaptım. Hem böyle bir zamanda bu parayı vermek için sanıyorum IQ yoksunu olmak gerek.
Onu da geçtim millet yoksulluk sınırında boğuşurken böyle bir şımarıklığı yapanları da affetmiyorum. Bu fiyata gidip kendileri kalır mı acaba bir yerde? Hiç sanmıyorum.
Bana teklif edilen bu fiyat karşısında şaşırdım kaldım cevap veremedim. Arkadaşım mesaj atmış, onaylamamışsın diye. Evet, onaylamadım yani bir de onaylamam mı gerekiyordu?

Biz her zaman kazıklama yöntemiyle günü kurtaran, asla geleceğe yatırım yapmayan turizmi seçtik. Bu fiyatlara Türkiye’ye insan getirip, onları hanutçulukla yolmaya çalışan turizm şirketleri yüzünden dünyanın hiçbir yerinde adımız iyi anılmıyor. Aslında kandırmaca havaalanında başlıyor. On gün önce Türkiye’deydim. Bir turizm şirketi, karşıladığı turistlere, merhaba dedikten sonra tur satmaya çalışıyordu, konuşmalarını dikkatle dinledim. Güya programı anlatıyorlar. Bir yıl Antalya’da yaşadım, dürüst olan azınlığı tenzih ediyorum ama turizmin ne kadar ilkesizce, günü kurtarmak amacıyla yapıldığını gördüm. 15 yıl sonra bile değişen hiçbir şey yok. Yabancı turistlere, uçak ve otel neredeyse bedava, çünkü halı, altın, eşya satarak para kazanmak en büyük hedeftir.
Madem yabancı turiste bu kadar ucuz fiyatlar sergiliyorsunuz yerli turiste niye aynı fiyatları vermiyorsunuz? Gecelik 810 TL ne demek? Türkiye’de bir çalışanın neredeyse maaşının yarısıdır.

Hem de böyle bir fiyatın dörtte birine İspanya’nın en güzel odasına gider tatil yaparım. İtalya ise daha da ucuz. Türkiye çok daha ucuz. Ama Türküz diye böyle bir fiyat sunuldu işte. İnsanlarımız eskiden çok saftı, bu fiyatları kabul ediyorlardı şimdi artık birçok arkadaşım başka ülkelere tatile gidiyor. Avrupa’daki tatil yerleri, Uzakdoğu’da pek çok yer, o kadar uygun fiyatlarla ve iyi bir turizm hizmetiyle sunuluyor ki Türkiye’ye gitmek için üstüne para almaları gerek.
Yurtdışına giden Türklere kızamıyorum. Bence iyi de yapıyorlar.

Böylesi turizmciyi, böylesi ahlâkı protesto etmenin en güzel yolu bence. Bir özeleştiri daha yapalım; hayatımız başkasını kazıklamak üzerine kurulu iken, oturup herkese kendimizi methetmeyelim. Dürüst olmayan kimsenin buna hakkı yok çünkü.
Türkiye’den dönen arkadaşlarımın çoğunun söylediğine göre, taksiciler dil bilmiyor, turisti kandırıyor. Maalesef bunun da yıllardır kontrolü yok. Nasıl olsun ki, arabanın içinin 24 saat izlenmesi lazım. Bu şekilde iş yürür mü?
Taksici esnafının içinde dürüstlük olması lazım kültür bu olmalı. Yıllardır yazıyorum ama maalesef kimsenin umurunda değil. Bugüne kadar düzelmedi bundan sonra düzeleceğini zannetmiyorum çünkü bu bir kültür meselesi.
Çünkü Türkiye’de turizmin mantalitesi bozuk.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSaçlarınız dökülüyorsa nedeni
Sonraki İçerikİmar planı değişikliği TBMM’de onaylansın!
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.