Türkiye’de savaşa girdi, girecek, terör can aldı, alacak, analar, ağladı, ağlayacak, barış, gelecek, gelmeyecek hepsini yazdık.

Yani sözün bittiği yerde herşeyi, eli kalem tutan herkes kararınca, kararınca birşeyler yazıp mesajlar verdi. Ancak, bu çırpınaşlar nafile. Türkiye’de herşey bir kişinin ağzına bakıyor. O nederse o olur. Türkiye’de düşünen insanların hiçmi, hiç önemi yok. Gazetecisi, yazarı, akademisyeni, düşünürü hepsi ona göre hikaye. Hepsi, eski Türkiye’nin ürünleri. Peki yeni Türkiye’nin neleri var. Pembe dizileri ve silahlı mafya bozuntuları var.KAfaları uyuşturacaklar ya, nasıl olacak silahlı, çarpışmaları mafya dizileri ile.
İÇKİYİ, SİGARAYI BIRAK DİYOR, AMA ŞU DİZİLERDEKİ SİLAHLARA KARIŞMIYOR
Türkiye’de her nedense, silah herzaman popüler oldu. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigara ve alkol kullanmadığı için Cumhur’un başı olarak vatandaşlarından da sorumlu. Bence de doğru, sigara ve alkol insan sağlığına zararlı. Bunu bilmeyende yok günümüzde. İnsanlar bilerek, bu beladan kurtulmuyorlar. O da misyonunu kullanarak, her vesile de bunu dillendiriyor ve başarılı olduğu da bir gerçek. Tabii bazı istisnalarda da tepki de almıyor değil. Olay böyle olunca ve bu konu toplumda da tartışma konusu olunca, her televizyonda her hafta yenilenen pembe diziler aklıma geldi. Her nedense, her filmin senaryosunda muhakak, bir mafya bozuntuları var. Tabii filmde mafya varsa, sıcak sahnelerde olmuyacak değil. Bu sıcak sahnelerde tipi bozuk at hırsızı tipe bürünmüşler de sürekli olarak silahlarını çıkarıp, ortalığı yakıp, yıkıyorlar. Yani, alkole, sigaraya bu kadar duyarlı Cumhurbaşkanı, neden acaba bu silahlara ve mafyacılığa özendiren dizilere ses çıkarmaz o kafamı kurcaladı. Hadi reklam olmasın diye tv dizilerindeki markaları karartıyorlar onu anladık. Dizilerde içkili kadehlerde karartılıyor onu da anladık. Sigara yakan artistlerin elindeki sigaralarda onu da anladık. Ancak insanın ya da herhangi bir canlının direk olarak hayatını elinden alan silaha neden karartılmaz onu anlayamadım. Türkiye’de herşeye yasak var, ancak silah ve mafya senaryolu diziler bu kapsamın dışında.
SİLAHA İLGİ NEDEN VAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’li olduğunu artık sağır sultan biliyor. E diyeceksiniz, bunun ne alakası var. Karadeniz’lilerin at, avrat, silah tekerlemesinde silaha özel ilgilerini de bütün Türkiye bilir. Acaba diyorum, Cumhurbaşkanı, Karadeniz’lilerin gazabına uğramamak için mi? bu silaha bir türlü takmıyor diye düşündüm.
YASAKSA HEPSİNE YASAK OLMALI
Madem insan sağlığına sigara ve alkol bu kadar zarar veriyorsa, direk olarak insanların öldürülmesine yol açan silah, niye bu kadar televizyon dizilerinde özendirilir. Onu da Cumhurbaşkanına bir basın toplantısında meslektaşlarım sorsa bence güzel bir Türkiye gündemi oluşturur. Ben burada dile getirirsem, belki duyarlı bir medya mensubunun katkısı ile bu konuda Cumhurbaşkanlığı makamına taşınır.
DÜNYADA DA BU KADAR KARIŞAN BİR DEVLET BAŞKANI VAR MI?
Dünyayı bilmem, ama alkol kullanımının en yüksek olduğu İsveç’te bir Başbakan, topluma çıkıp, alkolün insan sağlığına büyük zararı var. Bunu içmemenizi öneriyorum diyemez. Deseydi herhalde şimdiye kadar duyardık. Ancak, İsveçli siyasiler, söylemeseler de çaydırıcı etkisi olsun, diye alkol ve sigaradan alınan vergi oranlarını yükselterek, fiyat pahalılığı yöntemi ile bir engeli yaşama sokuyorlar. Etkili oluyor mu? ben de içen yine içiyor. Bu arada devlet kasasına da daha fazla bir kaynak giriyor. Yani zorla güzellik olmaz. İnsanları yasak koyarak ya da vergi oranı artırarak etkileyemiyorsunuz. Hele hele bir siyasetçi böyle bir riske de giremez. Ancak ilkokuldan başlıyarak yüksek öğrenime kadar bu bilinci aşılarsanız, belki insanları tehdit etmeden bu zararlı zevk araçlarından uzaklaştırabilirisiniz. Benden de nacizhane önerim bu. Yıllardır, sigara kapaklarına bütün dünyada öldürü diye bir ibare konmasına rağmen, insanlar bu zevklerinden vazgeçmediler. Demek ki, bu arayışlar nafile….