Türkiye’deki seçim sürecini yakından izleyen yabancı medya, seçim sonuçlarını haber ve yorumlarında değerlendiriyor. Ağır eleştirileri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepki yönelttiği İngiliz The Guardian gazetesi, birinci sayfasından verdiği seçim sonuçları için “bomba etkisi yaratan bir sürpriz” dedi. Yazarı Simon Tisdall da “Paranoya siyaseti sandıkta cezalandırıldı” görüşünü dile getiriyor.
Guardian, “Erdoğan, Türkiye’deki seçimlerde küçük düşürüldü” iddiasını başlığa çıkardığı haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “son 10 yılın en kötü yenilgisini” aldığını yazıyor. BBCTürkçe’ye göre, Türkiye’deki genel seçimlere tam bir sayfa ayıran gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili “Türkiye’nin modern zamanlardaki en popüler ve ama aynı zamanda en bölücü lideri” gibi ağır ifadeler kullanırken seçmenlerin, Erdoğan’a daha fazla yetki vermeyi reddettiğini söylüyor.
Bu arada, Guardian’ın editör yardımcılarından tanınmış yazarı Simon Tisdall da, “Paranoya siyaseti sandıkta cezalandırıldı” başlıklı yorumunda seçim sonucu için “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kişisel bir başarısızlık, ülkenin yaklaşık 18 milyon güçlü Kürt azınlığı için ise tarihi bir siyasi ilerleme olarak görülecektir” görüşlerini dile getiriyor.
Tisdall, yazısını, “Dünkü sonuçların da teyit ettiği gibi Erdoğan kötü bir kampanya yürüttü ve bu nedenle cezalandırıldı. Onun bölücü tavrı seçmenlerce reddedildi. Erdoğan seçimden, zayıflamış, itibarı ve etkisi daha da azalmış bir şekilde çıkıyor” savlarıyla noktalıyor.