Baharın kendini göstermeye başladığı Nisan ayında Türkiye’nin bazı yerlerine yağan kar yağışı, hayat olumsuz etkiledi.
BOLU’DA NİSAN AYINDA KAR ÇİLESİ
BOLU’nun yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 20 santime ulaşırken, araçlar karla kaplı yollarda ilerlemekte zorlandı. Baharın müjdecisi leylekler kar ve soğuktan etkilendi.
Bolu’da dün gece başlayan kar yağışı bu sabaha kadar etkili oldu. Lapa lapa yağan kar nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 20 santime ulaştı. Bolu bembeyaz olurken, sabah iş ve okullarına gitmek için yola çıkanlar kar yağışı nedeniyle zorlandı. Yolların karla kaplı olması nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi. Belediye ekipleri kaldırımlardaki karları temizledi. Baharın müjdecisi leylekler de kar yağışı ve soğuk havadan etkilendi. Kar yağışının keyfini ocuklar çıkardı. Çocuklar kendilerini karların üzerine atarak oyun oynayıp eğlendi.
Kar yağışı Bolu Dağı’nın TEM ve D-100 Karayolu geçişlerinde ulaşımı etkiledi. Karayolları ve polis ekipleri kar yağışı nedeniyle önlemlerini arttırdı. Karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yaparken, trafik ekipleri yollarda kontrollerde bulundu. Araçlarının kış lastiklerini taktıranlar yollarda güçlükle ilerlerken, araçların kayması sonucu hasarlı kazalar meydana geldi.
ZİNCİR TAKARAK YOLLARINA DEVAM ETTİLER
Bolu kent merkezinde kar yağışı etkisini sürdürüyor. Karla kaplı yollarda ilerlemekte zorlananlar araçlarını yol kenarlarına çekerek lastiklerine zincir takıp yollarına devam ettiler. Karla kaplı yolda kayan bir araç ise iş makinesiyle yol çekildi. Çiçek açan ağaçlar karla kaplanırken, Karaçayır’daki parkta bulunan ördekler kısmen buz tutan havuza girdiler. Parkta gezintiye çıkanlar ördekleri izleyerek zaman geçirdiler.

TÜRKİYE’yi etkisi altına alan soğuk hava ile birlikte hava sıcaklığı hissedilir derecede düşerken, bugün lapa lapa yağan kar, Ankara’da kısa süre sonra kesildi. Yüksek kesimlerle birlikte araçların üzeri beyaz örtü ile kaplanırken bazı karayolları da trafiğe kapandı.

Kar yağışı, Ankara ile birlikte kısa süre ilçelerini de etkisi altına aldı. Ankara’nın Kazan İlçesi’nde saat 11.00’de başlayan ve etkisini bir anda arttıran kar yağışı, yaklaşık 2 saat sürdü. Her taraf beyaz örtüyle kaplanırken, çiçek açan bazı ağaçlar ve kuşlar yağışından olumsuz etkilendi. Okula gitmek için evden çıkan öğrenciler okul yolunda arkadaşlarıyla kartopu oynadı. Nisan ayında kar yağışına pek alışık olmayan Kazanlılar beyaz tablodan memnun kaldı.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Nisan ayında yağan kar ilçe sakinlerini şaşırttı. Sabah saatlerinde yağmurla karışık yağmaya başlayan kar, öğle saatlerinde etkisini artırarak lapa lapa yağmaya başladı. Kar yağışını görenler Ankara’da Nisan aylarında kar yağışının kendilerini şaşırttıklarını belirtti. Kar yağışı 1 saat yağdıktan sonra etkisini kaybetti.