WikiLeaks’in Amerikan istihbarat örgütü CIA hakkında yaptığı açıklamalar dünya basınında geniş yer buldu. ‘Vault 7’ kod adıyla verilen belgelerde CIA’nın akıllı televizyonlar ve telefonlara yüklenen bir uygulama sayesinde ortam dinlemesi yapabildiğini açıkladı.

Türkiye’de son dönemde çıkarılan Kişisel Verilerin Korunması (KVK) kanunu hemen aklıma geldi.
Bu kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemekti.

Türkiye’nin ilk ve tek ‘Gerçek Bulut’ altyapı ve servis sağlayıcısı SkyAtlas CEO’su Levent Kocatürk’e, “Nedir bu kişisel veri?” diye sordum
Kocatürk, “Aslında bunun cevabı oldukça basit. Kişiler ile ilişkilendirilebilen her türlü veri kişisel veridir. Örneğin bayiniz, aboneniz, çalışanınız hatta rakipleriniz hakkında topladığınız, TC kimlik numarası, e-posta adresi, telefon numarası gibi kişilerin kim olduğunu anlatan her türlü veri aslında kişisel veri demektir.
En küçük KOBİ’den en büyük şirkete kadar ticari faaliyet içinde olan herkes bu verilerin değerini ve önemini çok iyi bilerek topluyor ve bunları işleyerek, kendi işlerini geliştirmekte güçlü bir kaynak olarak kullanıyor” dedi ve sorularımı yanıtladı.

Soru: Ülkeler için de veriler önemli değil mi?
Kocatürk: Veri, ülkeler için de oldukça kritik öneme sahip; bütün devletler verilerin yurtdışına çıkmasıyla ilgili hukuki, regülatif kısıtlar koyuyor ve vatandaş verilerinin ülke sınırları içerisinde kalması için çaba harcıyorlar. “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında kişisel verinin yurtdışına çıkarılmasına dönük kısıtlama, kurallar ve cezai yaptırımlar uygulanıyor.
Soru: Türkiye’de de, kişisel verilerin korunmasının önemi her geçen gün artıyor. Müşteri verilerini Türkiye’deki güvenilir veri merkezlerinde nasıl tutuyorsunuz?

Kocatürk: “Günümüzde artık veri yoğun çalışan şirketlerin başarısı göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Verinin bu kadar önem kazandığı bir ortamda, iş alanlarında rekabetçi olabilmenin olmazsa olmazı, daha fazla veri odaklı çalışmak ve bunu gerçekleştirebilecek teknolojik altyapıya sahip olmak. Bulut altyapısı sayesinde eskiden yüksek maliyetlerle yapılabilecek bu yatırımlar artık bulutun sağladığı kullandıkça öde kolaylığı ile rahatça yapılabiliyor. SkyAtlas olarak sunduğumuz ‘Gerçek Bulut’ altyapı ve servislerimiz ile bizler de, müşteri verilerimizi Türkiye’de koruyor ve 7/24 Türkçe teknik destek hizmeti sunuyoruz. Gerçek Bulut altyapısı ile sanal sunucu kiralamanın oldukça ötesine geçerek, sunucu, depolama, yedekleme, felaket kurtarma, ağ ve güvenlik altyapı hizmetlerini bir arada sunuyoruz.”