“One minute” olayının yaşandığı Davos panelini yöneten Washington Post Gazetesinin tanınmış köşe yazarı David İgnatius, 7 Haziran sonuçlarını  “Türkiye’de demokrasi hakim” ifadesi ile özetledi.

David İgnatius, “Son 10 yılda dünya çapında otoriterleşme yürüyüşünün ‘Neo Osmanlıcılık’, ‘Putinizm’, ‘Beijing Konsesüs’ gibi farklı isimleri oldu” sözleriyle girdiği yazısında “etkin despot fikri, Pazar günü Türkiye’de yapılan parlamenter seçiminde kesin bir biçimde reddedildi” görüşünü öne sürüyor.

Seçmenlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık projesini geri çevirdiğini belirten David İgnatius Türk seçmenlerinin bu yaklaşımını “Türkiye’deki siyasi kurumların göreceli gücüne” bağlarken “Burada laik demokrasi, adeta yüz yaşında.

Sıcak savaşlar, soğuk savaşlar, askeri darbeler ve dini aşırılıkların üstesinden geldi. Türkler, sistemleri rehin alınırsa eğer kaybedecek bir şeylerinin olacağını bilir” yorumunu yapıyor. İgnatius şöyle devam ediyor:

“Türkiye’nin aynı zamanda demokratik kurumları destekleyebilecek bir sivil kültüre sahip de. Canlı bir serbest piyasa ekonomisi, özgür bir basını, güçlü bir ordusu ve bağımsız bir hukuk sistemi de var.

Bunlar, daha büyük güç arayışındaki  Erdoğan’ın  göz dağ vermeye veya bastırmaya çalıştığı gibi göründüğü, Türk toplumunun kısımları idi.  Gazeteciler, generaller ve yargıçlar, tek başlarına etkin bir biçimde karşı koyamadı ancak seçmenler hep birlikte bunu yapabildi.”

Washington Post yazarına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “çözüm süreci” ile  “ironik biçimde Pazar günü seçiminde güçlü bir faktör olan Kürt aktivizmini cesaretlendirmeye yardımcı oldu”.

Bunun ardından HDP’nin seçimdeki başarısının önemine de değinen İgnatius, “Türkiye’deki seçim küresel bir önemi var çünkü kısa bir süre öncesine kadar  ulusalcı güçlü adamların ve otoriter partilerin engellenemez görülen yükselişlerine  meydan okuyor” görüşünü dile getirdi.