Geçen Türkiye’ye gittiğimde bir taksi şöförü ile Türkiye’deki yaşam üzerine konuşuyorduk. Derler ya, toplumun nabzını sokakdan al diye. Taksiciler de bu açıdan çok önemlidir. Çünkü hergün sokakta gerçek ile yaşarlar. O nedenle onların görüşlerine değer verilmelidir. Taksici arkadaşımızın o gün takside ilk günüymüş. İşte tesadüf de bu ya, konu konuyu hemen açtı. Daha önce patronmuş. Bir tekstil atölyesi varmış. Türkiye’nin kötü dış politikası yüzünden işlerini kaybetmek zorunda kalmış. Artık tekstil ürünlerini Ortadoğu merkezli ülkelere satamayınca atolyesini kapamak zorunda kalmış. Bir zamanlar patron iken, şimdi bir taksi şöförü olduğunu yakınarak anlattı. Buna da anlatırken şükür şöförülüğüm var evime ekmek götürebiliyorum dedi. Anca dertliydi. Bu iktidardaki hükümete kızgındı. Kurduğu teksil  atölyesinde 15 kişi çalıştırırken, bir anda AK Parti’nin izlediği kötü dış politika yüzünden nasıl battığının hikayesini anlatırken, bir tek ben değilim, benim gibi birçoklar var diye de ekledi.

BU ÜLKE DA VARSA YOKSA CAMİ

Yazımızın kahramanı İstanbullu taksi şöförü, bırakmış artık tekstil atölyesinin batışını, düşmüş yaşam derdine, İki çocuklu bu taksi şöförü aynı zamanda emekliymiş. Aylık 1.400 Tl emekli maaşı var yetmiyor diyor. İki çocuğu da okuyormuş. Aylık harcamalarını sıralarken, çocuklarının okul taşıma ücretlerine geldi. Elektrik, su, internet, mutfak masrafının yanında bir de okul taşıma ücretimiz var abi dedi. Bu ülkede okul yok, okul dedi. Çocuklarımızı bir yerden bir yere taşımak için okul taşıtları türedi bir de onlar bizi soyuyor dedi. İstanbul’da eskden biz çeşmeden akan suyu içerek büyüdük. Şimdi herkes evine paralı su alarak yaşıyor. Eskiden biz mahallemizdeki okula giderdik, okul olmadığı için artık çocuklarımızı okul araçları ile paralı bir yerden bir yere taşıtmak zorunda kaldık. Bu ülkede insanlar hiç bir talep olmadığı halde, ihtiyacımız olan okul yerine, camii yaptırıyor dedi. Sonra da ekledi, bir Allah’ın kulu da gidip o boş camiilerin resimlerini fotoğraflayıp medyaya servis yapmaz dedi. Ben de Müslümanım, hem de onlardan daha da fazla ancak. böyle siyasi şovlarla ülke yönetilmez diye de isyan etti.

PEKİ NEDEN CAMİ?

Sadece ondan duymamışızdır. Gerçekden Türkiye’de bir cami enflansyonu var. İstanbul’da İzmir ve Antalya’ya karayolu ile giderken, yolun kenarındaki ufak köylerde bile birden fazla cami vardı. Sanıyorum İstanbul dahil Türkiye’nin büyük şehirlerinde bayram namazları hariç normal günlerde bu doluluğun olacağına bende inanmıyorum. Tabii ki camiler boş diye cami yapılmasın da demek Türkiye’de tepki alır, ancak herşeyin bir normali vardır. Oysa dinimizde bile fazla israf haramdır. Nedenine gelince siyasi iktidara yakın çevrelerin, iktidara sevimli gözükme, bunun yanında cami yaptırarak, insanların gözüne sevimli gözükerek bir siyasi güç oluşturma ilk baştan akla geliyor.

RAKKAMLARA HERŞEYİ ANLATIYOR ASLINDA

Bu yazıyı yazarken de google arama motorundan rakkamlara bir göz attım. Türkiye’de 84 bin 684 cami varmış. İlkokul ise 62 bin. Peki dedim İsveç’te durum ne. Burada ise 3 bin 700 kilise 4.012 temel okul. Yani sayı olarak İsveç okulda önde. Tabii ki Türkiye 75 milyonluk Türkiye ile 9,5 milyonluk İsveç ayırımı da var. Ancak ne olursa olsun bugün Türkiye’de camilerin ihtiyaçdan fazla olduğu bir gerçeği de var. İsveç’te ise insanlar kiliseye gitmediği için artık satılıyor. Durum böyle olunca bana çok şey söylemeye kalmıyor. Herkes kendi kaderini çizermiş. Bizim tercihimiz cami, onların ki okul olmuş. Cami de, kilise de okulda olsun kimse buna ses çıkaramaz. Ancak ihtiyaca göre ve orantılı olmasının kime zararı var. Şimdi neden cami yaptırıyorsunuz, diye anlaşılan bu yazıya hemen tepkiler gelecek. Ancak işte bunlar hep, başını kuma sokanlardır. Adamcağız çocuklarını okutmak istiyor, Geçim derdinde, evine ekmek götüremiyor. Onun derdini ele almazlar. Gitmedikleri halde bu kadar niye cami yaptırıyorlar dediğimiz de bizi kafir ilan ederler. Bakın göreceksiniz.