ULUSLARARASI Cittaslow (Sakin Şehir) ağının Türkiye ve Kuzey Kıbrıslı üyeleri, İzmir’in Seferihisar İlçesi’ndeki Genel Kurul toplantısında buluştu.

Sakin şehirler, yapacakları ortak çalışmalara dair taahhütname imzaladı. Merkezi İtalya’da bulunan yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’un (Sakin Şehir) Türkiye temsilcileri; Seferihisar, Yenipazar, Akyaka, Perşembe, Taraklı, Gökçeada, Vize, Yalvaç, Şavşat, Halfeti, Uzundere, Kuzey Kıbrıs’tan Yeni Boğaziçi, Lefke ve Mehmetçik belediyeleri, 21-22 Mayıs’taki Genel Kurul toplantısında, Seferihisar’da bir araya geldi. Sığacık Atlantis Otel’de gerçekleşen kurula ev sahipliğini, CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik yaptı. Toplantıya Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, Halfeti Belediye Başkanı Mustafa Bayram, Şavşat Belediye Bas¸kanı Ahmet Sinan Öztürk, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Eser ve belediye Cittaslow koordinatörleriyle birlikte, Bilim Kurulu’nu oluşturan akademisyenlerden Prof. Dr. Murat Barkan, Av. Öğretim Üyesi İlken Ünsever ve Prof. Dr Tayfun Özkaya da katıldı. Akademisyenler, Cittaslow felsefesi ve kriterlerin uygulamalarıyla ilgili özellikle, hukuk, iletişim ve tarım alanlarında birer sunum yaptı.
Genel kurulla ilgili açıklamalar yapan Başkan Soyer, “Türkiye’den 11, Kuzey Kıbrıs’tan 3 üyeye ulaştık. Birlikte en çok üyesi olan dördüncü ülke durumundayız. Genel kurulumuzda, yerel üreticiyi desteklemek, ülke genelinde oluşturacağımız algı için kullanacağımız ortak dili belirlemek ve genel olarak kriterler doğrultusunda ortak projeler yapmak üzerine mutabakat arayışında bulunduk. Sakin şehirler ağının insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda doğru bir yol haritası koyduğunu, ilke ve felsefesinin yayılarak güçleneceğini biliyoruz, bu nedenle adımlarımızı daha sağlam atarak, geleceği planlamaya gayret ediyoruz” dedi.
Toplantının ardından Seferihisar Belediyesi’nin jeotermal enerjiyle meyve kuruttuğu Doğanbey’deki seralar ve Sığacık Kaleiçi Pazarı ziyaretleri gerçekleştirildi. Türkiye’nin Sakin Şehirlerinin Belediye Başkanları, toplantının sonunda kentlerini, tarihi ve doğal zenginliklerini korumaya, geleneksel değerlerini geleceğe aktarmaya yönelik bir taahhütname imzaladı.(DHA)