Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Devlet başkanı Nazarbayev, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına başkanlık etti, anlaşmaların imza törenine katıldı. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “Geçtiğimiz yaz, Cumhurbaşkanlığı devir-teslim törenimize iştirak etme nezaketi gösterdiği, bu müstesna günde yanımızda olduğu için Sayın Nazarbayev’e ayrıca teşekkür ediyorum. Bunu, Türk dünyasının “Aksakalı” olan değerli kardeşimin, şahsi dostluğumuza ve ikili iş birliğimize verdiği önemin bir nişanesi olarak görüyorum” dedi.
Üç yıllık bir aradan sonra Ata yurdunu bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla ziyaret etmenin heyecanını yaşadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin Kazak Hanlığı’nın kuruluşunun 550’nci yıl dönümüne geldiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan dolayı da dost ve kardeş Kazak halkını gönülden tebrik ettiğini söyledi.
Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin 2009 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
“2012 yılında ise bunu, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni ihdas etmek suretiyle kurumsal bir mekanizmaya kavuşturduk. Bugün ilgili Bakanlarımızın da katılımıyla, konseyimizin ikinci toplantısına Sayın Nazarbayev’le birlikte başkanlık yaptık. Konsey toplantımızda, ikili ilişkilerimizi, bir önceki toplantımızda alınan kararlığın ne ölçüde hayata geçirildiğini değerlendirme imkânı bulduk.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdikleri görüşmelerde iki ülke açısından önem taşıyan bölgesel ve uluslararası konuları da değerlendirdiklerini, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Mısır, Ukrayna ile ilgili konuları değerlendirme imkânı olduğunu söyledi.  Bu meselelerde de genel olarak fikir birliği içinde olduklarını memnuniyetle gözlemlediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin uluslararası adaylıkları konusunda da karşılıklı olarak birbirini desteklemeyi sürdüreceğini ifade ederek, “Önümüzde, 2017-2018 yılı Kazakistan’ın BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne adaylığı söz konusu ve bu adaylık konusunda da Türkiye olarak bizler, kardeş Kazakistan’ın yanındayız, her türlü desteği vereceğiz ve kampanya süresince de ilgili birimlerimiz bu konuda her türlü gayreti gösterecektir. Bunun yanında 2016’da biliyorsunuz, Expo 2016’yı Türkiye’de Antalya’da düzenliyoruz. Kazakistan’ı da Expo 2016’da yanımızda görmek istiyoruz. 2017’de aynı şekilde Expo 2017 Kazakistan’da ve buraya da bizler Türkiye olarak, bizler katılmayı şu anda planlamış durumdayız” dedi. Ülkemizin Kazakistan’ın, dünyanın rekabet gücü en yüksek 50 ülkesi arasına girmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’ın bir diğer hedefi olan, dünyanın en gelişmiş 30 ekonomisi arasına gireceğine de yürekten inandığını kaydetti.
Bunu başarma noktasında, “2050 Stratejisi”yle uzun soluklu bir yol haritası belirlenmiş olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefler olmayınca, hayaller olmayınca, netice almak da mümkün değildir. Kısa zaman önce açıklanan “Nurlu Yol” ekonomi programı ise, ülkeyi bir ulaştırma ve lojistik merkezi konumuna taşıyabilecek çok önemli bir proje. EXPO 2017’nin de Kazakistan’ın tanıtımına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Dünya Ticaret Örgütü müzakerelerinin de bir an önce sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Biz tüm bu süreçlerde Kazak kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.