F-16 Fighting Falcons fly on a training mission Jan. 30 over the South Korean peninsula. Pilots assigned to the 35th Fighter Squadron from Kunsan Air Base, South Korea, use training missions to simulate actual conditions they may face in combat and keep their warfighting skills honed. (U.S. Air Force photo/Tech. Sgt Quinton T. Burris)

Bağdat’taki görüşmelerin ardından Erbil’e geçen Savunma Bakanı Ashton Carter,  IŞİD’le mücade eden Peşmerge’ye desteğini sürdüreceğini bildirirken “Iraklı kuvvetler,  Peşmerge güçleri ve uluslararası koalisyon tarafından İslam Devletine karşı verilen savaşın uygarlık adına yürütüldüğünü” belirtti.
Ashton Carter’ın, Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmede, IŞİD’le mücade, Peşmerge’nin mücadeledeki rolü ve “terör örgütünü yenmeye yönelik strateji”nin ele alındığı bildiriliyor.
Rudaw’ya göre, Peşmerge Bakanı Sayid Kadir ve diğer komutanların da hazır bulunudğu görüşme ile ilgili olarak Kürt Yönetimi sitesinden verilen bilgiye göre Bakan Carter, “ABD’nin, İslam Devleti teröristlerine karşı çabalarında Peşmerge güçlerini desteklemeye devam edeceğini“ söyledi.
Bakan Carter ayrıca, “Iraklı kuvvetler, Peşmerge güçleri ve uluslararası koalisyon tarafından İslam Devletine karşı verilen savaşın uygarlık adına yürütüldüğünü” de ifade etti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...