Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin un ihracatında miktar ve değer olarak dünya birincisi, makarna ihracatında ise dünya ikincisi olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin 2016 yılı buğday üretiminin 20 milyon 600 bin ton olduğunu belirterek şöyle dedi:
“2017 yılı I. tahminine göre 21 milyon 800 bin tona yükselmiştir. Buna karşılık buğday tüketimimizin 19-19,5 milyon ton seviyelerinde olduğu göz önüne alındığında üretimimizin iç tüketimimizi rahatlıkla karşıladığı görülmektedir.

“İHRACATIN BUĞDAY KARŞILIĞI İSE YAKLAŞIK 7 MİLYON TONDUR”

Yine TÜİK verilerine göre ülkemizin 2016 yılı buğdaya dayalı mamul madde (un, makarna, bisküvi, bulgur ve irmik) ihracatı 5 milyon 90 bin tondur. Bu ihracatın buğday karşılığı ise yaklaşık 7 milyon tondur.
Ülkemiz un ihracatında miktar ve değer olarak dünya birincisi, makarna ihracatında ise dünya ikincisidir.

“ÜLKEMİZ BUĞDAY TİCARETİNDE NET İHRACATÇI BİR KONUMDADIR”

Ülkemiz buğday ithalatının tamamına yakını iç piyasada üretim yetersizliğinden değil, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında mamul madde ihracatı amacıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla ülkemiz buğday ticaretinde net ihracatçı bir konumdadır.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2016/17 hasat sezonuna 1 milyon 600 bin ton buğday devir stoğu ile girmiş olup, 28 Haziran 2016 tarihinde açıkladığı 910 TL/Ton alım fiyatıyla ülke genelinde üreticilerden toplam 2 milyon 600 bin ton buğday alımı gerçekleştirmiştir.”