Ben Türkiye’de iken İsveç ile Türkiye arasında tecavüz suçları masaya yatırıldı. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün attığı twit ile başlayan diplomatik gerginlik bir anda iki ülke arasında soğuk rüzgârlar estirse de bu konu Türkiye gündeminde büyük yankı uyandırdı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türkiye’de 15 yaşının altındaki genç kızlarla cinsel ilişkinin tecavüz suçlaması kapsamından yasal olarak çıkarıldığı gerçek.
Türkiye’nin bir gerçeği bu. Neden başımızı kuma gömüyoruz ki. Türkiye’nin bir kırsalında böyle bir olay meydana geldiğinde bunu hangi aile polislik yapar?

Böyle bir olay, genelde aile içerisinde yaşanmıyor mu? Medyaya yansıyan istisna da olsa bunları okumadık mı? Amca, dayı, hala, teyze çocukları bu tür ilişkileri hiç yapmadılar mı? Hatta kızlığını kaybeden bu genç kızların namuslarını korumak için bu ülkede ’’kızlık zarı’’ diktiren özel klinikler çığ gibi büyümedi mi?
Dünyanın neresinde bu kadar yaygın kızları zarı diken klinik vardır. Onun için bırakın İsveç’i suçlamayı, siz Türkiye gerçeğine bakın.

İSVEÇ’TE KIZLIK ZARI DİKEN KLİNİK YOK

Madem Türkiye ile İsveç arasında tecavüz suçlaması masaya yatırıldı. İsveç, dünyada ve Avrupa’da en fazla tecavüz suçlamasında önde giden ülkedir.
Türkiye’de evlenmeden önce çok önemli bir konu olan kızlık zarının korunması üzerinde Türk medyasındakiler kafa yorsunlar. O zaman aile içi tecavüzlerin ne durumda olduğunu görürler.

Ancak mademki, kamuoyuna karşı sorumluyuz. Olayları çarptırmayacağız. Ülkemizde bir olumsuzluk var ise yabancı bir ülkenin Dışişleri Bakanı da bu konuya dikkat çekiyor ise ’’Tu kaka’’demeyeceğiz. Başımızı kuma sokmayacağız. Olayı araştıracağız, doğrusu ne ise onu yazacağız. Adres şaşırtıp, konuyu kapatırsak, bu yara yıllarca daha kanar.

İSVEÇ İLE TÜRKİYE’DEKİ TECAVÜZ SUÇLARI AYNI KEFEYE KONMAMALI

Hadi halk arasında bir tabir vardır ve çok basit hemen insanlara mantığı anlatır. Armutlar, elmaları aynı kefeye koymayalım.
İsveç’in kültür ve toplumsal değerleri ile Türkiye’nin kültür ve toplumsal değerleri ve istatistiği değerleri farklı:

İsveç’te evli bir kadın, ya da yakın arkadaşı ile bir birliktelik, alkolün etkisi ile kadının tam rızası olmadan cinsel ilişki ile sonuçlanıyorsa, bu olay hemen polise intikal ettirilip, tecavüz suçu olarak istatistikî bilgilere geçiyor.
İşte Türk medyasının burada  yaptığı cımbız ile bu istatistikî bilgileri alıp İsveç’i Türkiye’nin yanında çamura yatırdılar, akıllarınca tatmin oldular.
Oysa kendilerini kandırdılar. Başlarını kuma soktular. Meslektaşlarımdır. Ancak iktidarın güdümünde olursan ve onlara yaranmak için misilleme yaparsan, işte ’’İsveç dünyada tecavüz suçu işlenen en yüksek ülke’’haberini okursunuz. Bunu Türkiye’de işlenen tecavüz suçlaması ile eş tutarsanız, çok yanılırsınız.

TÜRKİYE’DEKİ KADINLAR POLİSE KOCAM BANA TECAVÜZ ETTİ DERLER Mİ?

Çok basit bir soru, Türkiye’deki tecavüz suçlarının istatistikî bilgilerine ulaşılsın. Bakalım İsveç’teki gibi motifleri yakın ilişki yani karı-koca ya da yakın arkadaş ilişkisinden meydan gelen tecavüz suçlaması mı?
Ya da telefon ile polise yapılan başvurular mı? İsveç’te bir çift uyandığında kadın bu ilişkiden pişmanlık duyuyor ise polis karakoluna gitmede de telefon ile polise tecavüze uğradığı şikâyetinde bulunabiliyor.