IŞİD ile mücadeleye büyük önem verilen ABD’de Türkiye-Suriye sınırının “İslam Devletiyle mücadelede bir meydan okuma yarattığı, Batı için stratejik sorun haline geldiği” savunuluyor

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Türkiye-Suriye sınırının yarattığı “meydan okumayı” irdelediği Karkamış mahreçli haberine, “Türkiye’nin,  IŞİD’in yönettiği Suriye’deki bölge ile sınırı resmen tüm trafiğe kapalı. Ancak bu, iki düzine profesyonel kaçakçının tek başına olan bir Türk askerinin gözleri önünde olası müşterilere yaklaşıp seslenmesine engel olmuyor” sözleriyle giriyor.

Bunun ardından “Sınırdan geçmek ne kadar zor?” sorusunu soran gazete, Mahir adlı bir kaçakçıdan “Sadece 50 lira. Çok kolaydır. Sadece beş dakika yürüyün ve Suriye’desiniz. Binlerce yol var ve hepsi açık” yanıtını aldıktan sonra “Türkiye’nin 500-millik sınırının gözenekliği, Batı’nın IŞİD’i yenme  ve yurt içinde terör saldırıları önleme çabaları için stratejik bir sorun haline geldi” yorumunu yapıyor.
IŞİD’in sınırın yarısına kadar alanı kontrol ettiğini söyleyen gazete, Avrupa’dan Gaziantep’e uçmanın da 200 dolar gibi küçük bir maliyetinin olduğunun da altını çizerek Paris’teki terör saldırılarından faillerinin birinin eşi olan Hayat Boumedienne’nın nasıl Türkiye üzerinden Suriye’ye kaçtığını anımsatıyor ve diplomatlar ve güvenlik analistlere dayanarak IŞİD’in, sınırdan sadece insan değil petrol ve silah kaçakçılığının da yaptığını vurguluyor. (ANKA)