Peşinen yazayım da kimse meraklanmasın; Türkiye’nin Suriye’de kara harekâtına girişmesi söz konusu değildir. Rusya, Çin ve İran destekli Esad rejimini karşısına alacak değil ya.

Hele NATO’nun en büyük ortağı ABD ile farklı görüşler içindeyken.
Davutoğlu’nun, Suriye’deki Rus hava saldırıları için ‘alçak’ kelimesi kullanması da durumu değiştirmemektedir. Meselenin esasına daha çok yakından bakmak gerekiyor.
Bazı uluslararası yayın organlarının da yazdığı gibi, Suriye üzerinden bir 3. Dünya savaşının ortaya çıkması ihtimali bu satırların yazarını güldürüyor.
Esasen, bu savaşın halen sürdüğünü yazmadık mı? Geçen yıl ülkemizde ve Avrupa’da gerçekleşen terör olaylarının ardından ABD ve İspanya’da IŞİD hücrelerinin yakalanması, bunun da üstüne bu örgütün Afganistan’da ve Libya’da giderek kuvvetlenmesi, kanaatimizin doğru olduğunu kanıtlamıyor mu? Bu denklemde artık Afrika’daki El-Kaide artığı diğer İslamcı terör örgütlerini saymıyorum bile.
En büyük tehlike artık IŞİD’dir.
turaSuriye’nin doğusundan Irak’ın kuzeyine kadarki bölgede hükümranlığını ilan etmiş ve usulca tüm dünyaya yayılmakta olan bir İslamcı terör örgütünden IŞİD’ten bahsediyoruz. İşin kötüsü, bu örgütün mensuplarından birçoğu, okuma-yazma düzeyi yüksek ve sosyal medyayı çok iyi kullanabilen batılı ülkeler vatandaşıdır.
Dün, iktidarın PYD ile olan açmazına yer vermiştik. Bunun sebebi ise, PYD’nin IŞİD’e karşı verilen mücadelede büyük fedakârlıklar gösterdiği yolunda ülkemiz haricinde Amerika ve batılı devletlerde genel bir kabulün bulunmasıdır.
Rus uçaklarının Suriye’nin Azez kentini bombalamaya başlamış bulunması, Esad rejimine açık yardım anlamını taşırken, özelde PYD’ye Kürt koridorunu tamamlaması imkânı vermektedir.
Bu koridorun tamamlanması ile birlikte IŞİD’in artık bir yaşam alanı bulamayacağı gibi Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusuna yaptığı yardımların kesilmesi kararını verdi Esad ve Putin.
Bu karar ve eylemler de elbette ülkemizin milli çıkarlarına aykırıdır.
Bir zamanlar bu örgüte parasal ve siyasi destek verdiği açık olan Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin bile bu belanın bertaraf edilmesi için hava ve kara güçlerini bu uğurda hazır etmesi, durumun ağırlığının da bir göstergesi değil midir?
İktidar madem ülkemizi bu bataklığa bulaştırmıştır; bari Suriye konusundaki savaş çığırtkanlığından vaz geçerek ülkemizi ilgilendiren kısa vadeli çözümlere, IŞİD ile mücadele gibi konulara odaklansa ve hiç olmazsa bu konudaki yalnızlık politikasını terk etse iyi olmaz mı?