1 Kasım seçimleri öncesinde sadece PKK saldırıları sanıyorum AK Parti’nin oylarını artırmasında önemli rol oynayan etkenlerden biridir.

 

Son Rusya ile yaşadığımız askeri savaş uçağını düşürme de Recep Tayyip Erdoğan-Vladamir Putin savaşında şu anda Recep Tayyip Erdoğan’dan yana bir yükseliş var. Dünyanın süper devletinden biri olan Rusya karşısında Türk Savaş uçaklarının manevrası sonucu düşmesi iki ülke arasında büyük bir siyasi gerginliğe yol açmasını açtı, ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın popülerliğini de zirve yaptırdı gibi geliyor.
KASIMPAŞALI RUSYA’YI BİLE SALLAMIYOR
Siyasi yaşamı boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma üslubundan, duruşu, yürüyüşüne kadar Kasımpaşalılık raconu Türk insanın bazıları arasında büyük ilgi uyandırmış ve sükse yapmıştı. Belki bu Kasımpaşalılık tavrı bile onun girdiği seçimlerde elde ettiği seçim başarılarında ve zaferinde etkili olmuştur.Bugün sokakta bazı Recep Tayyip Erdoğan hayranları bu krizden bile Recep Tayyip Erdoğan’a bir pay çıkarıyorlar ’’Bir süper devletin askeri savaş uçağını düşürmek, herkesin yapabileceği bir cesaret değildir. Türkiye tarihinde Rusya’ya kafa tutuyor’’ şeklinde değerlendiriliyor.
DAVOS FATİHİ ŞİMDİ RUSYA FATİHİ OLDU
Hafızalarımızı biraz zorlayacak olursak 30 Ocak 2009 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak katıldığı İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e sarf ettiği ve tarihe geçen ONE MINUTE çıkışı onu hem Türkiye’de hem de İslam dünyasındaki bazı ülkelerde DAVOS FATİHİ yapmıştı. Şimdi bir Rus Savaş uçağının düşürülmesinde beş aşağı, beş yukarı benzeri bir algı var gibi.
BU ATMOSFERDE SEÇİME GİTSEYDİ BAŞKANLIK CEPTE KEKLİKTİ
En son olarak da Türk F-16’larının Rus savaş uçağının düşürülmesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın hanesi en fazla puan taraf oldu. Türk kamuoyunda beliren bu algı sonucunda 1 Kasım seçimlerine gidilseydi sanıyorum AK Parti oylarını yüzde 60’ın üzerine taşır ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en büyük isteği olan Başkanlık seçimine gidiş için AK Parti parlamentoda Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğa tek başına ulaşırdı.
Satranç oyununa benzeyen bu düello’ da bakalım Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bakalım bu süreçte rövanşı almak için bir atak yapacak mı? Bu krizden bir savaş çıkmayacağı için sonuçta savaş tellallığı yapmıyorum. Ancak süper bir devlet ve dünya kamuoyundaki popülerliği ile adından bahsettiren Vladimir Putin, bugün Recep Tayyip Erdoğan karşısında 1-0 mağlup durumda. Eğer Başkanlık seçimlerine gidilirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim Kampanyası’nda Rusya fatihi olarak karşımıza çıkabilir.